Wyszukiwarka
Trądzik pospolity i różowaty
Dodał admin, 2007-10-28 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak
Trądzik pospolity i trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne choroby skóry, w których zmiany chorobowe dotyczą głównie twarzy

1  2    >

Pomimo, że występują u pacjentów w różnym przedziale wiekowym i mają odmienny obraz kliniczny, to posiadają jednak wiele wspólnych cech. Szczególną cechą wspólną i ważną, ze względu na bliskość błon śluzowych oczu, jest
w obu tych schorzeniach rola bakterii występujących na skórze i w obrębie zmian ropnych.
Trądzik różowaty (łacińska nazwa - "rosacea") jest schorzeniem dotyczącym głównie skóry twarzy. Choroba ma związek z występowaniem łojotoku i częstymi zaczerwienieniami skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła, co świadczy o zaburzeniach naczyniowo-ruchowych. Początek choroby nazywamy – „prerosacea” (stan przed rosacea). W stadium choroby prerosacea występuje nadmierna wrażliwość skóry, dlatego wszelkie działania profilaktyczne ukierunkowane są na właściwą pielęgnację skóry. Bardzo ważna w tym okresie jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym oraz unikanie sytuacji, w których może dojść do podrażnienia skóry przez czynniki zewnętrzne. Zastosowanie działań profilaktycznych może zapobiec rozwojowi utrwalonych zmian rumieniowych i dalszego rozwoju pełnoobjawowego trądziku różowatego (rosacea).
W przebiegu trądziku różowatego wyróżniamy następujące postacie:
1) Postać rumieniowo-naczyniową. Stadium to występuje u ponad 80% wszystkich przypadków rosacea. Cechuje się początkowo przemijającymi napadowymi rumieniami, które z biegiem czasu ulegają utrwaleniu. Dodatkowo pojawiają się teleangiektazje, czyli rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zmiany skórne mają charakter symetryczny, występują w środkowej części twarzy, nosa, czoła oraz na policzkach. Pierwsze objawy pojawiają się w 30 - 50 roku życia. Zmianom skórnym towarzyszą często dolegliwości - pieczenie, swędzenie, palenie, uczucie napięcia skóry.
2) Postać grudkowo - krostkowa. Okres ten charakteryzuje się długotrwałym
rumieniem, na podłożu którego pojawiają się grudki i krosty. W tym stadium u niektórych pacjentów dołączają się objawy zapalenia spojówek oczu. Objawia się to łzawieniem, pieczeniem oczu, nietolerancją światła oraz obrzękiem powiek.
3) Postać przerosła. Charakterystyczną cechą tego stadium jest obecność guzków i guzów szczególnie na skórze nosa. W przypadku rozpoznania tej postaci należy podjąć systematyczne leczenie i wdrożyć działania profilaktyczne.
Rosacea powraca zwykle przez wiele lat. U kobiet nawroty i zaostrzenia często mają związek z występowaniem miesiączki i okresu przekwitania. Postać przerosła trądziku wymaga leczenia chirurgicznego, a nawroty choroby po takim leczeniu są częstsze, o wiele bardziej nasilone i trudniej poddające się dalszej terapii. W leczeniu trądziku różowatego wskazane jest przyjmowanie witamin, głównie PP i B2. Leczenie jest długotrwałe, wielomiesięczne, a nawet kilkuletnie. W zależności od zaawansowania zmian skórnych stosuje się:
• leki zewnętrzne (odkażające, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe),
• leki doustne (niektóre antybiotyki, leki hormonalne, witaminy),
• zabiegi fizykoterapeutyczne (np. masaż),
• odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne w gabinecie kosmetycznym i w domu,
• ochrona przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (kremy
z filtrami przeciwsłonecznymi).
Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać nasłoneczniania skóry twarzy, a także nie powinny korzystać z opalania w solarium, z sauny, unikać wysokich i niskich temperatur, nadmiernej suchości lub wilgotności otoczenia, wiatru, ćwiczeń fizycznych, stresu, alkoholu, pikantnych potraw oraz leków rozszerzających naczynia krwionośne, sterydów i niektórych leków obniżających poziom cholesterolu. Do pielęgnacji cery skłonnej do trądziku różowatego powinno się używać odpowiednich dermokosmetyków zaleconych przez dermatologa. Do mycia twarzy dobrze jest używać tylko przegotowanej wody bez mydła, wycierać twarz bardzo miękkim ręcznikiem, nie pocierając jej. Z diety powinno się wykluczyć kawę, mocną herbatę, ocet, musztardę oraz chrzan. 

1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Koenzym Q10 Wiadomości o tym ważnym dla organizmu ludzkiego związku czerpie się głównie z pierwotnych badań Petera Mitchella. Ten angielski naukowiec za swoje odkrycia dostał nagrodę Nobla w 1978 roku.
  • Nerwy czaszkowe Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)
  • Stany przedrakowe i nowotwory złośliwe skóry Żaden nowotwór nie jest tworem obcym organizmowi. Może powstać w każdym okresie życia, nawet w łonie matki. Ogólnie rzecz biorąc, nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę
  • Fizykoterapia - podstawowe wiadomości Fizykoterapia to dział medycyny klinicznej stosujący w stanach leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych różne formy energii przede wszystkim fizycznej.
NEWSY
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
  • Święto Muzyki w Polsce Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique | ang. World Music Day) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata Toruń - 21.VI.2007
Copyright © 2007-2009seoteka