Wyszukiwarka
7 technologii bezprzewodowych, które rządzą światem
Dodał admin, 2011-03-13
Obojętnie, czy chodzi o nowy produkt lub ten już dostępny, często nie możemy się powstrzymać od czytania lub napotykamy się na wiadomości dotyczące technologii bezprzewodowych.
Technologia bezprzewodowa jest wszędzie. Istnieje siedem wbudowanych technologii bezprzewodowych, które rządzą światem. Pisząc "wbudowanych" mamy na myśli produkty oferujące technologie bezprzewodową zainstalowaną wewnątrz urządzenia. Najbardziej popularne wśród większości ludzi są bezprzewodowe USB, bluetooth i RFID. Wyróżniamy jednak cztery kolejne technologie bezprzewodowe, które jednak się tak szeroko znane. Oto siedem wspomnianych technologii: WUSB, bluetooth, RFID, WiMedia, UWB oraz ZigBee.
WiMedia - ten termin odnosi się do wykorzystania techniki UWB (Ultra wideband), która umożliwia bardzo szybkie tempo przesyłania danych. Celem WiMedia jest standaryzacja protokołów lub kodu w urządzeniach bezprzewodowych. Na przykład, standardy WiMedia stosowane są w urządzeniach używających protokołów UWB, bluetooth i WUSB. Rezultatem końcowym dla klienta jest gwarancja, że nasze urządzenia bezprzewodowe będą ze sobą współpracować nawet wtedy, gdy nie posiadamy wiedzy jak ustawić protokoły przesyłu dla każdego z urządzeń. Można porównać to do popularnego plug-and-play, mówimy tutaj jednak o bezprzewodowej transmisji danych.
UWB lub Ultra Wideband - UWB jest bezprzewodową technologią działającą w częstotliwościach radiowych powyżej 500MHz. Oznacza to, że UWB jest doskonałym rozwiązaniem dla przesyłania bezprzewodowo dużych ilości danych.
Transfer danych na tej częstotliwości pracuje podobnie jak impuls. Ze względu na bardzo niskie poziomy emisji dopuszczalne przez FCC (Federalną Komisję Łączności), systemu UWB mają głównie krótki zasięg i stosowane są w wewnątrz budynków. Krótkie odstępy we wspomnianym "pulsie" ułatwiają transfer dużych ilości danych, a jednocześnie mogą umożliwić przesył mniejszej ilości danych ale na dłuższe odległości. Coś za coś.
Przykładem szybkich prędkości w przesyłaniu danych za pomocą technologii UWB są monitory komputerowe lub cyfrowe kamery odtwarzające film bez potrzeby połączenia z komputerem, czy telewizorem.
WUSB lub Wireless USB - Wireless USB jest połączeniem szybkiej transmisji danych z łatwością obsługi portów USB. WUSB przenosi USB o krok dalej pozbywając się połączenia kablowego.
WUSB wykorzystuje technologię Ultra Wideband oraz technologie standardowe. To, czego dokonano w WUSB to przystosowanie niezbędnych protokołów do współpracy z portami USB. W połączeniu z bluetooth, bezprzewodowe USB jest idealnym rozwiązaniem dla sieci o krótkim zasięgu - często nazywanych sieciami prywatnymi.
WUSB uzyskało znaczną pozycję w sieciach prywatnych stosowanych w biurach, na przykład przy łączeniu ze sobą komputera PC, myszki, klawiatury, drukarki i kamery stosowana jest właśnie technologia WUSB. Bluetooth jest bardzo popularny w sieciach prywatnych obejmujących połączenia pomiędzy przenośnymi urządzeniami, jak telefony komórkowe i palmtopy.
WUSB wyróżnia się tym, że oferuje bezprzewodowe połączenia pomiędzy wieloma urządzeniami wyposażonymi w port USB.
Bluetooth - jest to technologia radiowej komunikacji na krótkie dystanse, idealna dla małych sieci - zwanych również sieciami prywatnymi. Bluetooth jest unikalny, ponieważ posiada trzy różne klasy określające zasięg połączenia: 1 metr, 10 metrów i 100 metrów.
Przykładem takiej sieci prywatnej mogą być słuchawki bluetooth oraz urządzenie bazowe, na przykład telefon komórkowy. Inny przykład to bezprzewodowe połączenie pomiędzy komputerem PC, klawiaturą, myszką i drukarką.
Bluetooth pracuje na tej samej częstotliwości co wiele bezprzewodowych telefonów i mikrofalówek - wynoszącej 2,4GHz, jednak ze względu na to, że moc wyjściowa jest niezwykle mała, technologia bluetooth nie zagraża zdrowiu.
RFID lub Radio Frequency Identification - jest metodą automatycznej identyfikacji używanej do przypisywania numeru ID dla danego urządzenia. Najczęściej stosowane do tego są znaczniki montowane na określonych obiektach. Znacznik to tak na prawdę silikonowy czip posiadający wewnętrzną antenę. Kiedy zewnętrzny prąd elektryczny znajdzie się w zasięgu RFID, znacznik generuje odpowiedź zawierającą numer ID obiektu.
Istnieją dwa typy znaczników. 1) Pasywny - znacznik nie posiadający wewnętrznego zasilania, a korzystający z impulsów elektrycznych, które aktywują go i zmuszają do odpowiedzi. 2) Aktywny - znacznik, który posiada wewnętrzne zasilanie zapewniające możliwość identyfikacji obiektów.
Do określenia przeznaczenia pasywnego typu znacznika RFID można przytoczyć dwa przykłady: centrum handlowe lub sklep odzieżowy. Mowa tutaj o znacznikach przyczepianych do obrania (lub innego artykułu), które uruchamiają alarm sklepu, gdy nie zostaną usunięte.
Przykładem aktywnego znacznika są między innymi transpondery stosowane na płatnych drogach. W tym przypadku zasilany baterią znacznik RFID komunikuje się z obsługą drogi i automatycznie pobiera opłatę z korzystanie z przejazdu.
NFC lub Near Field Communication - NFC jest technologią bezprzewodową skierowaną do użycia w telefonach komórkowych. Założenia tej technologii oparte są na indukcji pola magnetycznego. Innymi słowy, pole magnetyczne wykorzystywane jest do aktywacji urządzenia znajdującego się w bliskim sąsiedztwie. Maksymalny zasięg NFC to 20 centymetrów - a więc na prawdę blisko!
Interesującym przykładem będzie przejście obok plakatu filmu i użycie telefonu komórkowego do ściągnięcia jego zwiastuna. W rzeczywistości najczęściej spotykanym przykładem jest stosowanie telefonów komórkowych do dokonywania płatności poprzez zbliżenie komórki do terminalu. Technologia ta coraz częściej stosowana jest także w kartach płatniczych i kredytowych.
ZigBee - to bezprzewodowy protokół używany w urządzeniach o niskiej mocy, które nie przesyłają dużych ilości danych, potrzebują wydajnej baterii i komunikują się poprzez szyfrowane połączenia. Technologia ZigBee oparta jest na częstotliwościach radiowych.
Praktycznym przykładem ZigBee jest domowa sieć sprawująca kontrolę nad takimi rzeczami jak światła, systemy bezpieczeństwa, alarmy pożarowe, ogrzewanie i klimatyzacja. Przykład ten demonstruje potrzebę łączenia "rzeczy" ze stacją centralną nie wymagającej dużej ilości transferowanych danych (włączenie / wyłączenie światła) oraz dużej żywotności baterii.
In the picture you can see the red lines as routing links where the wireless signal "touches" each device along with a grey link which leads to an end point, or control point.
Jak już się pewnie zorientowaliście, nie wspomniano tutaj w ogóle o WiFi. WiFi nie jest bowiem technologią osadzoną w danym produkcie. Co więcej, WiFi wymaga konfiguracji i nie działa na zasadzie plug-and-play, tak jak technologie omówione powyżej. Siła WiFi leży w zdolności do obsługiwania wielu urządzeń jednocześnie w większym zasięgu oraz umożliwiania szybkiej transmisji danych.
Należy pamiętać, że niniejszy artykuł jest jedynie omówieniem wbudowanych technologii bezprzewodowych, a każda z nich posiada jeszcze wiele cech, o których tutaj nie wspomniano.
WARTO PRZECZYTAĆ
- WAP info Jest to standard opracowany w 1998 roku wspólnie przez wielkie firmy telekomunikacyjne, operatorów sieci telefonicznych, producentów oprogramowania oraz telefonów komórkowych, zrzeszonych w WAP Forum.
- GSM - struktura sieci Zobaczmy zatem z czego się składa sieć GSM i jakie trudności musi pokonać często operator podczas jej budowy.
- Karta SIM Karta SIM oraz rejestracja w systemie Karta SIM to na pierwszy rzut oka mała, plastikowa, płaska płytka z nadrukowanym logo operatora. Jest jednak bardzo ważna gdyż w zestawieniu z telefonem
- UMTS Nazwa UMTS pochodzi od angielskiego rozwinięcia Universal Mobile Telecommunications System. Standard ten stanowi opis systemu komunikacji ruchomej w sieciach bezprzewodowych trzeciej generacji.
OSTATNIO DODANE
- Świeczki zapachowe i ozodbne - jaki mają na nas wpływ i jakie swiece wybierać.
- Lendon: Pożyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja
- Wonga: Pożyczka za 10 zł - opinia i test
- Vivus: darmowa pożyczka w promocji (opinie, analizy i testy)
- Pożyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia
- Pożyczka Extraportfel - nasza opinia
- BGŻOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczędnościowy
- Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii
- Kiedy poczuje ciążę?
- Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujący się w produktach Apple
NEWSY
- Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
- Konferencja Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami SC Consulting we współpracy z IFMA Polska ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji: „Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami”,
- Google AdSense dla mobile web Google szuka beta testerów do swojej nowej usługi, platformy Google AdSense przygotowanej specjalnie dla urządzeń przenośnych.
Serwisy warte odwiedzenia
Mapa strony
Biznes i ekonomia :: Hobby :: Internet :: Komputery :: Kultura :: Muzyka :: Motoryzacja :: Nauka i technika :: Rozrywka :: Sport :: Telekomunikacja :: Turystyka :: Zdrowie i uroda :: Inne :: Edukacja :: Spoleczeństwo :: AGD RTV :: Radio i telewizja :: Nieruchomości ::