Wyszukiwarka
Przedsiębiorstwo
Dodał admin, 2007-12-25 Autor / Opracowanie: Weronika Żórawska
Przedsiębiorstwo to zorganizowany przez przedsiębiorcę zespół pracy i środków materialnych, działający dla zaspokojenia cudzych potrzeb z uwzględnieniem dobrowolnego ryzyka.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>

Przedsiębiorca – ktoś, kto podejmuje decyzje w celu osiągnięcia zysku, organizuje przedsiębiorstwo w założeniu, że przyniesie ono zysk. Przedsiębiorca zakłada firmę, nabywa prawo do kierowania zasobami firmy, ponosi odpowiedzialność za opłacanie tych zasobów i rości sobie prawa do całego zysku lub strat.
Przedsiębiorczość – w szerokim znaczeniu tego słowa oznacza skłonność do podejmowania zadań, a w węższym znaczeniu to cecha psychiczna, a właściwie zespół cech warunkujących bycie dobrym przedsiębiorcą, czyli osiąganie sukcesów w organizowaniu i kierowaniu przedsiębiorstwami. Oznacza imperatyw maksymalnie twórczego podejścia do zasobów kadrowych i materialnych, którymi rozporządza przedsiębiorstwo, w celu wykorzystania wszelkich szans, jakie przynosi rozwój nauki i techniki oraz zmiana warunków zewnętrznych.
Przedsiębiorstwo – zorganizowany przez przedsiębiorcę zespół pracy i środków materialnych, działający dla zaspokojenia cudzych potrzeb z uwzględnieniem dobrowolnego ryzyka. Charakteryzuje się ono wyodrębnieniem ekonomicznym, prawnym i organizacyjnym, realizuje pluralistyczne cele przedsiębiorstwa za pomocą jednego lub kilku zakładów.

Organizacyjno-prawne formy przedsiębiorstw
Przedsiębiorstwo własności indywidualnej jest własnością jednej osoby, która kieruje nim w celu wypracowania zysku. Kieruje nim zwykle samodzielnie właściciel, może on zatrudniać kilku pracowników, jest jednak odpowiedzialny za wszystkie decyzje dotyczące firmy. Właściciel dostarcza niezbędnego kapitału, który pochodzi z jego własnych zasobów albo pożycza go od rodziny, przyjaciół lub w banku. Z prawem właściciela do całego zysku osiągniętego przez firmę łączy się nieograniczona odpowiedzialność. Oznacza to, że w razie bankructwa firmy cały majątek, który posiada, nie tylko kapitał zainwestowany w przedsiębiorstwo, może być użyty do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Ograniczenia, na jakie napotyka przedsiębiorstwo własności indywidualnej, wynikają bezpośrednio z samej istoty tej własności:
•    rozmiar, formy i skala operacji nie mogą rosnąć bardziej, iż pozwalają na to źródła finansowe właściciela, czyli oszczędności i pożyczki;
•    właściciel nie może korzystać z rady i wsparcia współwłaścicieli osobiście zainteresowanych w prowadzeniu przedsięwzięcia;
•    właściciel przejmuje wszystkie zyski, ale też ponosi całe ryzyko; wszystkie straty obciążają właściciela;
•    działalność takiego przedsiębiorstwa wygasa z chwilą śmierci właściciela.
Tego typu przedsiębiorstwa to małe firmy, które działają głównie w usługach, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym.
Spółka jest to przedsięwzięcie gospodarcze należące do 2 lub więcej osób i przez nie zarządzane. Spółki są bardzo zróżnicowane w zależności od liczby partnerów i sposobu podziału odpowiedzialności między nimi. W spółkach wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, określonego w umowie oraz wniesienia wkładów.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Kredyty bankowe Polskie prawo bankowe uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy, rozumianej jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami z umownych terminach
  • Rynek kapitałowy Rynek kapitałowy jest segmentem rynku finansowego, który tworzą transakcje zawierane długoterminowymi instrumentami finansowymi, tzn. instrumentami o terminie realizacji dłuższym niż rok
  • Public Relations PR- dostarczanie społeczeństwu informacji, perswazja mająca na celu modyfikowanie postaw oraz usiłowanie zbliżenia postaw i działań instytucji do nastawienia klientów
  • Uwarunkowania i rozwój kraju Po znacznym osłabieniu dynamiki wzrostu gospodarczego w latach 2001-2002, rok 2003, a szczególnie 2004, przyniosły wyraźną poprawę koniunktury.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka
"));