Wyszukiwarka
Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa !
Dodał Administrator,
Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.


Prezentowane są niej polskie banknoty, a wśród m.in. najstarszy polski banknot, egzemplarze nigdy nie wprowadzone do obiegu, a także projekty banknotów.

Wystawa obrazuje dorobek historyczny i kulturowy polskich banków emisyjnych w dziedzinie emisji pieniędzy papierowych. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z końca XVIII wieku. Najstarszy z nich, z 1792 roku, to dokument "Projekt na Bank Nacyonalny", zawierający między innymi projekty graficzne banknotów.

Na wystawie prezentujemy około 500 eksponatów w kolejności chronologicznej. Składają się na nią: banknoty, projekty graficzne banknotów, próby druku banknotów oraz matryce używane do ich druku. Prezentowane przedmioty obrazują różne style artystyczne oraz przemiany zachodzące w technice produkcji. Są także dowodem ewolucji technik stosowanych do zabezpieczania się przed fałszerstwami.

W ciągu gablot, gdzie zgromadzono banknoty i projekty graficzne banknotów począwszy od 1794 roku, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują projekty banknotów Banku Polskiego z lat 1830-1865. Po raz pierwszy zastosowano w nich technikę mikrodruku. Niemałą atrakcją są również banknoty Rządu Emigracyjnego, wydrukowane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Po wojnie sprowadzono je do Polski, ale ówczesne władze nie zgodziły się na wprowadzenie ich do obiegu. Zostały zniszczone, do celów archiwalnych pozostawiono jedynie po 1000 sztuk wzorów i banknotów obiegowych.

Godne uwagi są również projekty graficzne banknotów z serii "Wielcy Polacy" z lat 1974-1993. Przedstawiamy kolejne etapy powstawania tych małych dzieł sztuki: od czarno-białego rysunku ołówkiem do kolorowej wersji ostatecznej.

Prezentujemy projekt nie wprowadzonego do obiegu banknotu o nominale 5.000.000 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Na wystawie można również obejrzeć projekt banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Więcej na nbpportal.pl








WARTO PRZECZYTAĆ
  • Mieszkalnictwo w Polsce Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje i opracowania statystyczne dotyczące wyników działalności budownictwa.
  • Regulamin Polskiej Akademii Filatelistyki Polska Akademia Filatelistyki, zwana dalej Akademią, jest najwyższym organem naukowym Polskiego Związku Filatelistów.
  • Spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce Kolebką liczącej już blisko dwa wieki spółdzielczości jest Anglia. Pierwsze spółdzielnie budowlane zaczęły tam powstawać na początku XIX wieku.
  • Analiza wybranych banków w ramach bankowości internetowej Porównując ww. banki, analizie będzie podlegać interfejs systemu bankowego pracującego w trybie on-line oraz oferta kont internetowych, będących rachunkami rozliczeniowo-oszczędnościowymi.
NEWSY
  • Nowe numery informacyjne Telekomunikacji Polskiej TPSA wprowadziła nowe, ogólnopolskie usługi informacyjne dla obcokrajowców i osób niepełnosprawnych. Pod specjalnymi numerami można też pytać o numery alarmowe i ważniejsze infolinie.
  • MWF HUNFILA’2007 w Budapeszcie Mam przyjemność poinformować, że w dniach 27.09–30.09.2007 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „HUNFILA’2007” w Budapeszcie.
  • Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.
Copyright © 2007-2009seoteka
"));