Wyszukiwarka
Małe struktury społeczne
Dodał admin, 2007-08-07
Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

Mikrosocjologia – jeden z głównych działów socjologii, w podobny sposób określane są analizy społeczne niskiego poziomu ogólności. Analizy te obejmują mikrostruktury społeczne czyli taki typ struktur społecznych, które występują we wszelkiego typu małych grupach społecznych.
Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to grupy gdzie istnieją tylko interakcje bezpośrednie. Grupy duże – kontakty pośrednie dominują; grupy małe wbrew pozorom nie są pochodne ilości członków. Trzy osoby – to mała ale nie ma górnej granicy.
W grupie licznej kontakty face to face siłą rzeczy będą utrudnione.
Ale w grupach małych członkowie także kontaktują się w sposób pośredni ( np. w pokłóconej rodzinie). W socjologii grupa to 3 osoby; w psychologii społecznej wystarczą 2 osoby by uznać je za grupę. Kontakty bezpośrednie są bardziej efektywne.
Do małych grup społecznych zaliczamy:
• Rodzinę nuklearną ( rodziny wielopokoleniowe odchodzą w społeczeństwach zachodnich w niebyt, model rodziny nuklearnej – rodzice + dzieci)
• Grupy koleżeńskie, przyjacielskie;
• Grupy zadaniowe(wycieczka, grupa towarzyska);
• Społeczności terytorialne (lokalne).
Za dziedzinę badań mikrosocjologii można uznać jakościowo odrębny emergentny poziom integracji zjawisk społecznych, poziom struktury świata społecznego. Jan Szczepański: mikrostruktura społeczna to ułożenie jednostek, ich ról i stosunków w całość mniej lub bardziej zharmonizowaną tzn.. taką gdzie zasady wzajemnego przyporządkowania nie utrudniają funkcjonowania grupy. Występuje ono w grupach małych, liczących kilka lub kilkanaście osób – układ pozycji społecznych swych członków tj. zawód, stanowisko, udział we władzy, kulturze itp.
Problematykę mss precyzuje się określeniem przedmiotowym, a więc przez wskazanie obiektów ich badań. Wymienić tu można rodzinę, grupy pracy, zabawy, kręgi towarzyskie lub sąsiedzkie z którymi wchodzimy w wzajemne interakcje i stosunki w procesie doświadczania życia codziennego.
Mss – gdy w grupie nie występują podstruktury (podgrupy) niepokompliokwane najprostsze struktury; WSS składają się z mniejszych podgrup. Mss – badanie społecznych zachowań działań i czynności w małych grupach społecznych (np. rodzina)
Mikrosocjologia różni się od psychologii społecznej:
1. poziomem jednostki, (na pograniczu socjologii i psychologii – psychologia społeczna);
2. poziomem mikrostruktury, ( interakcje, kanały komunikacyjne; jako tako jednostką się socjologia nie zajmuje; zajmuje się jednostką o tyle o ile jest nośnikiem pewnych wartości),
3. poziomem makrostruktury (duże grupy społeczne),
4. .Jpoziom socjologii ogólnej (zajmuje się wszystkim
Każda grupa posiada fizyczne parametry – wielkość, skład członkowski, lokalizację przestrzenną, zagęszczenie interakcji społecznych. Grupy funkcjonują w sposób legalny (niektóre), opierają się o pewne reguły i zasady przyjęte przez ogół społeczeństwa. Inne zaś posiadają aprobatę niewielkiej części społeczeństwa. Grupy różnią się stopniem zaspokajania potrzeb swych członków lub funkcjami społecznymi. Pomimo tak ogromnej odmienności łączy się je w jeden podmiot stanowiący przedmiot studiów socjologicznych grupy homogeniczne lub heterogeniczne, formalne i nieformalne, legalne i nielegalne.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Osobowość człowieka Przez osobowość rozumiemy zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale również jego sposób zachowania się.
  • Antyglobalizm Na naszych oczach powstają nowe ruchy społeczne, głównie antyglobalistyczne, wykorzystujące w szerokim zakresie nowoczesne techniki medialne i komunikacyjne, do przekazywania informacji
  • Władze gminy Model samorządu terytorialnego przyjęty w Rzeczypospolitej najpierw w wyniku reformy gminnej z 1990 roku, a następnie reformy samorządowej z 1998 roku nawiązuje do wielu tradycji z czasów II RP
  • System polityczny Republiki Włoskiej Charakterytyczną cechą włoskiego systemu partyjnego Pierwszej Republiki była względna w nim dominacja partii chadeckiej.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka