Wyszukiwarka
Tania turystyka kosmiczna
Dodał Administrator,
Amerykańscy specjaliści od lotów w kosmos opublikowali w \


najbliższych 10 lat. Autorami tego opracowania są Jay Penn z Aerospace Corporation w El Segundo, w Kalifornii, i jego współpracownik Charles Lindley.

Aby ocenić potencjalny rynek turystyki kosmicznej, Penn i Lindley oparli się na wynikach badań przeprowadzonych w 1995 r., podczas których pytano się ludzi, ile byliby gotowi zapłacić za bilet na orbitę okołoziemską. Z badań tych wynika, że przy cenie wyprawy sięgającej 15 tysięcy dolarów znalazłoby się około miliona pasażerów rocznie. Czy jednak przemysł kosmiczny może zaproponować tę usługę tak tanio?

Penn i Lindley uważają, że tak. Rozwinęli wizję dwustopniowego wahadłowca. Większy statek wynosiłby na próg przestrzeni kosmicznej statek mniejszy, który leciałby z pasażerami na pokład stacji kosmicznej. Tam nowi turyści wysiadaliby, a ci, którzy spędzili jakiś czas na stacji, wsiadaliby do przybyłego statku. Tymczasem większy wahadłowiec wracałby na Ziemię, tankował paliwo i startował, by przechwycić mniejszy statek z powracającymi z kosmosu ludźmi. Według Penna i Lindleya system ten musiałby mieć wydolność około 9500 lotów rocznie, gdy na razie wysyłamy wahadłowce na orbitę jakieś 10 razy w ciągu roku.

Za tak masowym i intensywnym wykorzystaniem statków kosmicznych musiałaby iść ich duża wytrzymałość i niezawodność, kontrolowana - tu pojawia się wymóg rentowności przedsięwzięcia - przez zespoły kilkudziesięciu, a nie jak jest to obecnie - tysięcy inżynierów. Innym pomysłem na potanienie startów rakiet jest zastąpienie drogiego i rzadkiego, a zatem wymagającego odpowiednio większych zbiorników, ciekłego wodoru (6 dolarów za kilogram) kerosenem (0,15 dolara za kilogram).

Więcej na wiw.pl








WARTO PRZECZYTAĆ
  • Minerały Minerał - najmniejszy naturalny składnik skał budujących skorupę ziemską, w stanie stałym o określonej budowie chemicznej i fizycznej (krystalograficznej) powstały bez udziału człowieka.
  • Wewnętrzne tynki dekoracyjne Tynki wykorzystywane są w budownictwie od wielu tysiącleci. Niektóre ich rodzaje stosowane są w prawie niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego
  • Układy kontrolno-pomiarowe w samochodach Czujniki samochodowe muszą zapewnić wysoką dokładność pomiaru a przy tym charakteryzować się trwałością oraz niskimi kosztami konstrukcji i eksploatacji.
  • Witamina E Witamina E powstaje tylko w roślinach. Zwierzęta jej nie syntetyzują. Jej naturalnym dostawcą są kiełki pszenicy, całe zboża, zielone warzywa liściaste jak sałata, szpinak oraz kapusta (luniaa)
NEWSY
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
  • Energia przyjazna środowisku Utworzenie konsorcjum badawczo-naukowego, skupionego wokół bioenergii, jednego z tematów 7. Programu Ramowego, zaproponowała firma biotechnologiczna DANKO - Hodowla Roślin.
  • Spółki będą mogły zatrudniać więźniów Spółki z o.o. i akcyjne będą mogły zatrudniać więźniów. Zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności ma być zwolnienie z podatku.
Copyright © 2007-2009seoteka
"));