Dodał Administrator,
W II kwartale 2007 r. po raz pierwszy od półtora roku odnotowano spadki cen mieszkań na rynku wtórnym:
we Wrocławiu - w maju o 2%, w Krakowie w maju o 0,3% i w czerwcu o 1,8%. W rezultacie w stosunku do końca I kwartału średnia cena metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu wzrosła jedynie o 0,57% i wynosi obecnie 7 015. W Krakowie cena zmieniła się o 1,55% in plus i to w rezultacie wysokiego wzrostu, który nastąpił w kwietniu - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.
Choć portale ogłoszeniowe nadal sygnalizują wzrosty średnich cen mieszkań. Najczęściej są to ceny ofertowe, czyli bardziej życzeniowe niż zrealizowane. Średnie ceny poza tym nie mówią nic o strukturze podaży istotnej dla potencjalnych nabywców. Nie wiemy z ilu transakcji czy ofert ją wyliczono?
Właściciele mieszkań zgłaszający lokal do sprzedaży podnoszą cenę ofertową najwyraźniej podbudowani ciągle nowo pojawiającymi się w prasie artykułami mówiącymi, że ceny rosną i będą rosły. Tymczasem pośrednicy sygnalizują coraz większe różnice między cenami zgłaszanymi – a transakcyjnymi. Zderzenie bowiem życzeń z realnym popytem daje zupełnie inny obraz. Analizując krakowski rynek mieszkań okiem pośrednika śmiało można stwierdzić, że w zasadzie od końca maja rynek ten wyraźnie wyhamował i wcześniej wszedł w okres wakacyjny. Z odpowiedzią na pytanie czym to jest spowodowane - sezonowością, czy spadkiem popytu i mniejszą liczbą transakcji ze względu na wyjazdy wakacyjne, przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do połowy sierpnia, kiedy to do fali zakupów przystąpią rodzice studentów. Jeżeli fala ta nie ożywi rynku mieszkaniowego to do dopiero koniec roku może rozruszać ten segment rynku nieruchomości. Główną przyczyną możliwych podwyżek cen pozostaje niezmiennie - niewystarczająca podaż mieszkań. Z drugiej strony czy normalne jest, żeby w Warszawie, Trójmieście, Krakowie czy Wrocławiu metr kwadratowy był droższy niż w Berlinie czy Wiedniu? Czy racjonalne jest oczekiwanie kilkudziesięcioprocentowych zwrotów w najbliższych latach, gdy prawie nikogo z wchodzącego na rynek pracy wyżu demograficznego lat 1981 - 1984 nie stać na 30, a nawet 40 - letni kredyt hipoteczny na dwupokojowe mieszkanie zwłaszcza, że rosną i raczej będą rosły, stopy procentowe nie tylko kredytów złotowych, ale i tych do niedawna tak lubianych bo nisko oprocentowanych – we frankach szwajcarskich.
Więcej na www.dobrebudowanie.pl
- Mieszkalnictwo w Polsce Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje i opracowania statystyczne dotyczące wyników działalności budownictwa.
- Sztuka negocjacji W działalności gospodarczej pomiędzy współdziałającymi podmiotami powinna dominować współpraca.
- Koszty leasingu Wynagrodzenie finansującego składa się z następujących elementów: opłaty manipulacyjne z tytułu zawarcia umowy leasingu, marża, koszty finansowania, warunki zakupu przedmiotu leasingu od dostawcy
- Transmisja danych z komórki Od niedawna dostępna jest zaś technologia HSCSD oraz GPRS. Pokrótce postaram się przybliżyć czytelnikom te technologie...
- Świeczki zapachowe i ozodbne - jaki mają na nas wpływ i jakie swiece wybierać.
- Lendon: Pożyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja
- Wonga: Pożyczka za 10 zł - opinia i test
- Vivus: darmowa pożyczka w promocji (opinie, analizy i testy)
- Pożyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia
- Pożyczka Extraportfel - nasza opinia
- BGŻOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczędnościowy
- Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii
- Kiedy poczuje ciążę?
- Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujący się w produktach Apple
- Miedzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji Podobnie jak w ubiegłych latach, najstarsze i jedno z najważniejszych międzynarodowych biennale sztuki składa się z dwóch głównych części: wystawy tematycznej i kilkudziesięciu prezentacji
- Bethesda uruchamia oficjalną stronę Fallout 3 Fani nadchodzącego tytułu musieli długo czekać na pojawienie się porządnej oficjalnej witryny. Teraz wreszcie jest i oferuje wszystko co powinna, a nawet więcej. Szczegóły poniżej.
- Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.