Wyszukiwarka
Transmisja danych z komórki
Dodał admin, 2007-08-10 Autor / Opracowanie: Monika
Od niedawna dostępna jest zaś technologia HSCSD oraz GPRS. Pokrótce postaram się przybliżyć czytelnikom te technologie...

1  2    >

Do niedawna większość sieci GSM na świecie pozwalała na transmisję danych z maksymalną prędkością 9600 b/s. Później firma Nokia zaprezentowała możliwość zwiększenia tej prędkości do 14400 b/s poprzez dokonanie modernizacji oprogramowania stacji bazowych (BSC), jednak niewielu operatorów zdecydowało się na ten krok. Od niedawna dostępna jest zaś technologia HSCSD oraz GPRS. Pokrótce postaram się przybliżyć czytelnikom te technologie.

HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) - zasada działania tego protokołu polega na zwiększeniu prędkości przesyłania danych poprzez przydzielenie większego pasma radiowego na żądanie użytkownika. W standardowym rozwiązaniu w jednym kanale radiowym może pracować maksymalnie 8 terminali. W nowej metodzie sterownik stacji bazowej (BSC) może wydzielić kilka szczelin czasowych (timeslot) dla jednego nadawcy - prędkość tak stworzonego kanału radiowego jest zwiększona proporcjonalnie do liczby szczelin. Kolejne szczeliny czasowe czyli zwiększanie prędkości kanału może być regulowane dynamicznie, w miarę zapotrzebowania zgłoszonego przez użytkownika. Dużą zaletą jest fakt, iż większość operatorów nie pobiera dodatkowej opłaty za wykorzystanie kilku slotów - mimo, iż korzystamy z większej prędkości płacimy jak gdybyśmy łączyli się z prędkością 9600 b/s.

GPRS (General Packet Radio Service) ma na celu optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej poprzez przydzielenie kanału teletransmisyjnego na żądanie - jedynie wtedy, gdy istnieje potrzeba przesłania pakietu informacji. Pozwala to na wykorzystanie pojedynczego kanału przez więcej niż jednego użytkownika. Zasada działania jest bardzo podobna do pracy np. w sieci komputerowej. Każdy komputer podłączony do sieci ma dostęp do kanału transmisyjnego (kabla sieciowego). Gdy kanał jest wolny, komputer może wysłać pakiet informacji do innego komputera. Jeżeli w danym momencie mamy do przesłania więcej informacji, pozostałe komputery czekają, aż kanał się zwolni. W momencie zakończenia transmisji z kabla mogą skorzystać inne komputery. Taka metoda dostępu charakteryzuje się bardzo szerokim pasmem (prędkością przesyłania danych) przy założeniu opóźnienia w transmisji (czasami należy poczekać na zwolnienie kanału). Przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieci GSM urządzenia GPRS mogą pracować równolegle z klasycznymi terminalami GSM. Reasumując: urządzenie jest niejako cały czas podłączone do sieci, dzięki czemu unika się procesu komutacji modemów i uzgadniania protokołów. Poza tym rozliczenie następuje nie w zależności od czasu połączenia, lecz od ilości przesłanych danych. Sprawia to, iż technologia ta jest bardziej elastyczna od HSCSD.
Podsumowując, obie technologie pozwalają na zwiększenie prędkości przesyłania danych. Za pomocą HSCSD można przesyłać dane z prędkością do 43,2 kb/s (podczas ściągania danych i do 14,4 kb/s podczas wysyłania korzystając z protokołu ISDN V.120), zaś za pomocą GPRS - do 115,2 kb/s (teoretycznie, w praktyce do około 50 kb/s). HSCSD został udostępniony w marcu 2000 roku w sieci Plus GSM. Pozostali polscy operatorzy nie planują wprowadzania HSCSD w swoich sieciach. Natomiast wszyscy polscy operatorzy GSM udostępnili GPRS. Niestety na razie nie mogą z niego korzystać użytkownicy systemów pre-paid.


1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Łączność bezprzewodowa Do systemów łączności bezprzewodowej należy radiokomunikacja stacjonarna. Opiera się ona na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych wypromieniowanych w przestrzeń.
  • Fale radiowe Fale radiowe są formą promieniowania elektromagnetycznego. Teorię przewidującą i objaśniającą własności fal elektromagnetycznych stworzył James Clerk Maxwell.
  • HTC Touch Pro Firma HTC Corp. zaprezentowała telefon biznesowy - HTC Touch Pro. Nowy model zbliżony jest stylistycznie i funkcjonalnie do Touch Diamond i wprowadza szereg usprawnień.
  • UMTS Nazwa UMTS pochodzi od angielskiego rozwinięcia Universal Mobile Telecommunications System. Standard ten stanowi opis systemu komunikacji ruchomej w sieciach bezprzewodowych trzeciej generacji.
NEWSY
  • Kobiety po 40-tce piją więcej alkoholu niż młodsze panie Kobiety po 40-tce częściej piją wieczorami potencjalnie szkodliwe ilości alkoholu niż ich młodsze koleżanki - ustalili naukowcy brytyjscy. Badacze z Cardiff University analizowali nawyki związane
  • Wiki-wyszukiwarka ma już oprogramowanie Wikia Inc. przejęła oprogramowanie do wyszukiwarek Grub i ma zamiar udostępnić je dla internautów jako open source. Start otwartej wyszukiwarki przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
Copyright © 2007-2009seoteka