Wyszukiwarka
Spółka Akcyjna
Dodał admin, 2007-10-06 Autor / Opracowanie: Ola_W
Podstawą funkcjonowania spółki jest statut sporządzony w formie Aktu Notarialnego. Spółka powstaje z chwilą zarejestrowania jej w sądzie. Kapitał zakładowy spółki nie może być niższy niż 500 000 zł


SPÓŁKA AKCYJNA – założyć ją może jedna lub większa liczba osób z tym, że nie może jej zawiązać wyłącznie jednoosobowa spółka z o.o. Podstawą funkcjonowania tej spółki jest statut sporządzony w formie Aktu Notarialnego. Spółka powstaje z chwilą zarejestrowania jej w sądzie. Kapitał zakładowy spółki nie może być niższy niż 500 000 zł., dzieli się na akcje. Najniższa wartość akcji wynosi 1grosz (rodzaje akcji były już omawiane). Organami spółki jest zarząd, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz (ma takie same obowiązki jak w spółce z o.o.). Rada Nadzorcza różni się kompetencjami do Rady Nadzorczej w spółce z o.o. tylko tym, że w spółce akcyjnej Rada Nadzorcza ma prawo powoływania i odwoływania zarządu. Statut spółki może przewidywać że prawo powoływania i odwoływania zarządu może przysługiwać Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Generalnie Rada Nadzorcza w spółce akcyjnej liczy 3 osoby, a w spółkach tzw. publicznych zgłoszonych na giełdzie Rada Nadzorcza liczy co najmniej 5 osób. Walne Zgromadzenie funkcjonuje tak samo, jak to przedstawiono przy spółce komandytowo – akcyjnej. Spółkę rozwiązuje się z tych samych przyczyn w zasadzie co spółkę z o.o. z tym, że jeśli jest w dobrej kondycji to likwidacja, a zatem likwidatorzy mają takie same prawa i obowiązki jak w spółce komandytowo – akcyjnej. Nie mogą się wcześniej podzielić wspólnicy majątkiem pozostałym po likwidacji spółki niż po upływie 1 roku licząc od dnia ogłoszenia o zamiarze likwidacji. Jeżeli podstawą rozwiązania spółki była upadłość to stosujemy przepisy „Prawo upadłościowe i naprawcze”, czyli w takim samym stopniu i zakresie jak to przedstawiono przy spółce jawnej. Spółki mogą się łączyć w formie fuzji i inkorporacji. Mogą się łączyć zarówno spółki osobowe jak i kapitałowe.
Fuzja polega na tym, że co najmniej 2 spółki sporządzają nową umowę spółki, powołują do życia nową spółkę, na którą przechodzi cały majątek łączących się spółek w zamian za udziały lub akcje, które umowa spółki przyzna wspólnikom łączących się spółek.
Inkorporacja polega na tym, że jedna za spółek zwana inkorporującą przyjmuje, wchłania drugą inkorporowaną w zamian za udziały lub akcje, które przyzna wspólnikom spółki przyjmowanej inkorporowanej.
Z chwilą zarejestrowania nowo powołanej spółki lub zarejestrowania podwyższonego kapitału zakładowego spółki przyjmującej w sądzie spółki, które powołały umowę spółki, jak i spółka przyjmowana inkorporowana przestają istnieć. Spółka nowo powołana do życia jak i spółka przyjmująca wchodzą w prawa i obowiązki spółek, które podlegają łączeniu tzn, że maja prawo ściągać wierzytelności od dłużników łączących się spółek jak i obowiązki spłaty długów jakie miały łączące się spółki. Zasadą jest przy tym łączeniu, że zawsze na skutek połączenia nowo powstała spółka musi być spółką kapitałową, jak również spółka przyjmująca zawsze musi być spółką kapitałową (z o.o., akcyjną). Nie mogą łączyć się spółki co do których ogłoszono upadłość, jak też spółki, co do których ogłoszono likwidację i są na etapie podziału majątku pozostałego po likwidacji spółki podlegają podziałowi, ale tylko spółki kapitałowe (z o.o., akcyjną).
Dzielić się mogą w następujący sposób:
1) przez przeniesienie całego majątku na inne spółki w zamian za udziały lub akcje przyznane wspólnikom spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi majątek dzielonej spółki,
3) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na spółki już istniejące jak i nowo powstałe,
4) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę istniejącą i spółkę nowo powstałą.

Proces łączenia spółek i dzielenia spółek wymaga zgodnych uchwał wspólników łączących się spółek, a co za tym idzie wspólnicy muszą mieć zapewnioną informację od zarządu spółki (z kim się dzielą, z kim się łączą i co toda).









WARTO PRZECZYTAĆ
  • Umowne wynagrodzenie gwarancyjne Zawierając umowę w pełnym wymiarze czasu pracy, pracownik zobowiązuje się pracować w danym miesiącu tyle, ile ten pełny wymiar czasu pracy w skali miesiąca wynosi.
  • System Eures EURES (EURopean Employment Services - Europejskie Służby Zatrudnienia), jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy
  • Czynności bankowe Tradycyjne definicje banku określają bank jako przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega wyłącznie na udzielaniu kredytów i zdobywaniu środków potrzebnych do sfinansowania kredytów.
  • Cechy leasingu Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, polegającą na uzyskaniu środków inwestycyjnych w zamian za ustalony czynsz (raty leasingowe), bez konieczności ich bezpośredniego zakupu
NEWSY
  • Opole - współpraca z Rumunią coraz bogatsza Od marca tego roku oficjalnym partnerem województwa opolskiego we współpracy zagranicznej jest rumuński okręg Arad i od tego czasu podjęto już kilka wspólnych inicjatyw.
  • Polacy nie ufają biurom turystycznym ! Polacy nie ufają biurom turystycznym, a na wycieczki zagraniczne przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy
  • Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
Copyright © 2007-2009seoteka
"));