Wyszukiwarka
Radio internetowe
Dodał admin, 2007-09-15 Autor / Opracowanie: Wikipedia
Pierwszym polskim radiem internetowym jest Radio NET. Powstało w grudniu 1998 roku, założone przez Michała Marcinika. Transmisja odbywała się na bazie technologii RealNetworks z prędkością 20kbps.

1  2    >

Radio internetowe to radio nadające swoje audycje przez Internet, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, aacPlus lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.
Pierwszym polskim radiem internetowym jest Radio NET. Powstało w grudniu 1998 roku, założone przez Michała Marcinika. Transmisja odbywała się na bazie technologii RealNetworks z prędkością 20kbps.
SHOUTcast to nazwa systemu służącego do nadawanie dźwięku jako strumienia MP3 lub AAC. Potocznie nazwa SHOUTcast odnosi się do aplikacji, która jest implementacją tego systemu. Aplikacja ta pozwala na założenie i prowadzenie własnego radia internetowego.
Na system SHOUTcast składają się dwa moduły. Moduł źródłowy - SHOUTcast DSP oraz serwer SHOUTcast DNAS (ang. Distributed Network Audio Server). Producent tego oprogramowania, firma Nullsoft udostępnia obydwie części za darmo. Oficjalny moduł źródłowy dostępny jest tylko w postaci wtyczki dla Winampa, jednak istnieją wtyczki, nie tworzone przez Nullsoft, przeznaczone dla innych programów do odtwarzania muzyki, np. dla XMMS. Natomiast serce całego programu, DNAS, firma Nullsoft stworzyła na różne systemy operacyjne.
Cała transmisja strumienia odbywa się poprzez protokół HTTP. DNAS domyślnie nasłuchuje na żądania od klientów na porcie 8000. W przypadku połączenia przez aplikację niebędącą przeglądarką internetową rozpoczyna przesyłanie strumienia. Dla przeglądarki wyświetla stronę internetową, poprzez którą można administrować radiem (wymaga logowania) oraz obejrzeć podstawowe informacje o konfiguracji radia bez konieczności logowania.
Serwer może pracować w dwóch trybach:
1. Transmisji strumienia. Wtyczki do programów służą do zdekodowania dźwięku do postaci strumienia mp3 i przesłania go do DNAS. Ten dystrybuuje strumień do podłączonych do niego klientów.
2. Tryb "muzyka na żądanie". W tym przypadku potrzebny jest tylko DNAS. Wtedy pliki mp3 będą wysłane dokładnie w takiej postaci w jakiej znajdują się na dysku, gdzie zainstalowany jest DNAS.
Na serwerze SHOUTcast można uruchomić swoja telewizje internetowa.. wymaga to jednak skomplikowanych programów źrodłowych, a także o wiele większej szybkości łacza na serwerze.
Icecast - serwer mediów strumieniowych, stworzony przez fundację Xiph.org. Pozwala na założenie i prowadzenie własnego radia internetowego. Potrafi transmitować sygnał w formatach Ogg Vorbis, Ogg Theora, Ogg FLAC, Ogg Speex, MP3, AAC i Ogg MIDI. Jest rozprowadzany na licencji GNU GPL.
Icecast jest bardziej rozbudowany względem oprogramowania SHOUTcast. Jeden proces może na przykład transmitować wiele strumieni poprzez pojedynczy port (SHOUTcast potrzebuje dwóch otwartych sąsiednich portów dla poprawnego działania), każdy strumień może wymagać uwierzytelnienia, serwer może również przenosić odbiorców na inny strumień w przypadku braku sygnału. Tym niemniej obydwa programy są częściowo ze sobą zgodne (Icecast 2 potrafi współpracować z narzędziami przeznaczonymi dla serwera SHOUTcast).
Lekko zmodyfikowany Icecast został wykorzystany jako jeden z komponentów przykładowej implementacji standardu

1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Radio i telewizja W czasach, gdy przed telewizją stoją możliwości przekazywania mobilnych informacji, pora przyjrzeć się, czego możemy spodziewać się po takich aplikacjach.
  • Telewizja W systemach telewizji cyfrowej cyfrowe sygnały wizyjne mogą być przesyłane z modulacją OFDM (ortogonalne zwielokrotnianie z podziałem częstotliwościowym).
  • Telewizja komercyjna w RFN Blisko 90 procent gospodarstw domowych w Niemczech korzysta z sieci kablowej bądź telewizji satelitarnej.
  • Radio internetowe Pierwszym polskim radiem internetowym jest Radio NET. Powstało w grudniu 1998 roku, założone przez Michała Marcinika. Transmisja odbywała się na bazie technologii RealNetworks z prędkością 20kbps.
NEWSY
  • Blu-ray i HD DVD razem Firma VidaBox LCC zaprezentowała dwa nowe komputery typu Media Center - modele VidaBox LUX i VidaBox MAX. Producent zapewnia, że są to pierwsze na świecie urządzenia wyposażone w możliwość
  • Raport o internetowych porównywarkach cen Porównywarki cen zagościły w polskiej sieci już na przełomie 2003 i 2004 roku stając się obecnie trwałym elementem e-commerce. Do pierwszych takich witryn należą kupujemy.pl oraz skapiec.pl.
  • Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
Copyright © 2007-2009seoteka