Wyszukiwarka
GSM - struktura sieci
Dodał admin, 2007-08-10 Autor / Opracowanie: monika
Zobaczmy zatem z czego się składa sieć GSM i jakie trudności musi pokonać często operator podczas jej budowy.

1  2    >

Od strony użytkowników, telefony komórkowe są bardzo proste, często małe i atrakcyjnie wyglądają. Poza podstawowymi funkcjami jakie posiadają, często oferują użytkownikowi dodatkowe funkcje i sprawiają mu niepowetowaną radość, gdy okazuje się, że może on służyć także do rozrywki. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę ile urządzeń musi pośredniczyć do przeprowadzenia choćby zwykłej rozmowy telefonicznej. Czasami irytuje nas fakt, że nie możemy się z kimś połączyć z uwagi na zanikający w niektórych miejscach zasięg, nie zastanawiając się nad tym, że w danym miejscu operator nie postawił jeszcze swojego przekaźnika radiowego. I słusznie, powie ktoś inny, operator jest po to, by świadczyć usługi w taki sposób, by użytkownicy korzystający z sieci byli zadowoleni. Zobaczmy zatem, jakie wysiłki trzeba podjąć by świadczyć usługi na ściśle określonym obszarze w taki sposób, by wszystko pracowało bez zarzutu i każdy był zadowolony. Początki bywają trudne i najczęściej wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi. Nie liczmy tutaj koncesji, która w zależności od kraju, może być przydzielona nawet za darmo, a w miejscach, gdzie popyt na usługi jest ogromny, może przekroczyć niebotyczne sumy, które są często niczym nieuzasadnione. Później trzeba wybudować infrastrukturę, która pozwoli na świadczenie usług na określonym obszarze. Zobaczmy zatem z czego się składa sieć GSM i jakie trudności musi pokonać często operator podczas jej budowy.

To co widać..
.. czyli nadajniki, które w naszym kraju są szczególnie widoczne są końcowym elementem sieci. Spełniają funkcję łącznika pomiędzy użytkownikiem, a resztą sieci. Najczęściej nadajniki składają się z całego zespołu anten nadawczych i odbiorczych, działających w dwóch pasmach (900 i 1800 MHz), ale to ostatnie wcale nie musi być regułą. Każdy z nich udostępnia ściśle określone częstotliwości (tzw. kanały radiowe). W każdym kanale przesyłanych może być jednocześnie 8 rozmów, gdyż tyle szczelin czasowych mieści jeden taki kanał. Podział na odpowiednie szczeliny czasowe narzuca telefonowi użytkownika nadawanie i odbieranie sygnału w ściśle określonym momencie. Dlatego też sygnał nie może docierać do stacji chaotycznie. W przypadku przemieszczania się istotne znaczenie ma tutaj prędkość. W przypadku, gdy przekroczy ona 250 km/h telefon nie będzie potrafił ustalić odpowiednich parametrów niezbędnych do nawiązania połączenia. Wynika to ze ściśle określonego czasu, w którym sygnał musi dotrzeć do stacji nadawczej. Oczywiście, pojemność sieci zależy tutaj od gospodarki zasobami radiowymi oraz wymaganiami użytkownika. Może on bowiem korzystając z modemu działającego w standardzie HSCSD zagospodarować połowę zasobów jednego kanału radiowego, co przyśpieszy transmisję danych do niego, ale z kolei zabierze zasoby dla innych użytkowników. Każdy z nadajników na polecenie sieci ma za zadanie takie ustalenie parametrów transmisji, by była ona jak najbardziej optymalna dla każdego połączenia. Może on nakazać telefonowi użytkownika dobranie odpowiedniej mocy nadawczej, gdy sygnał jest przerywany. Pomiar sygnału na każdym z nadajników znajdujących się z pobliżu wykorzystywany jest także do przełączania się pomiędzy nadajnikami, gdy sieć nagle stwierdzi, że w danym momencie sygnał z innego nadajnika charakteryzuje się lepszymi parametrami niż z tego, który jest aktualnie eksploatowany. Podczas jednego, nawet krótkiego połączenia, zwłaszcza na terenach miejskich, rozmowa może być przenoszona pomiędzy wieloma kanałami radiowymi, a użytkownik nie będzie miał nawet o tym pojęcia, gdyż pomiary parametrów, a co za tym idzie nadzór nad telefon odbywa się niezauważalnie w praktycznie krótkim, nie mającym znaczenia odstępie czasowym.
Oprócz masztu z zawieszonymi nań na różnej wysokości antenami, na nadajnik składa się często pomieszczenie niewielkich rozmiarów, w których znajdują się moduły odpowiedzialne za swoje zadania. Całe pomieszczenie jest najczęściej klimatyzowane i znajduję się w nim przeważnie także bateria akumulatorów, znajdująca się tam na wypadek, gdyby na chwilę zabrakło napięcia w sieci elektrycznej. Sam przekaźnik komunikuje się ze światem zewnętrznym, czyli swoim kontrolerem przy pomocy łącza stałego lub co się często zdarza radiolinii.


1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Karta SIM Karta SIM oraz rejestracja w systemie Karta SIM to na pierwszy rzut oka mała, plastikowa, płaska płytka z nadrukowanym logo operatora. Jest jednak bardzo ważna gdyż w zestawieniu z telefonem
  • GSM - struktura sieci Zobaczmy zatem z czego się składa sieć GSM i jakie trudności musi pokonać często operator podczas jej budowy.
  • Architektura sieci 3G W rejonach wiata o małym zaludnieniu, tam gdzie nie została rozwinięta klasyczna sieć łączności połączenia będą zapewniać systemy satelitarne. Nie znaczy to wcale, że użytkownik...
  • GPRS Pakietowa transmisja danych szybko zdobyła sobie uznanie wśród użytkowników telefonii komórkowej. Na sukces usługi GPRS wpłynęło kilka czynników: po koszt rozbudowy sieci o obsługę protokołu GPRS
NEWSY
  • Włatcy Móch atakują rynek Trwa realizacja kolejnych odcinków Włatców Móch. Trzecią odsłonę niegrzecznej kreskówki TV4 będzie można oglądać od września. Tylko na Wirtualnemedia.pl zwiastun nowej serii animowanej produkcji.
  • Bezpieczny przesył danych w Windows Vista Specjalistyczny klient VPN IPSec Client od Funkwerk-EC zapewnia bezpieczny transfer danych w firmowej wirtualnej sieci prywatnej i jest kompatybilny z Windows Vista. Czy oby na pewno będzie można czuć
  • XIII Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Już po raz trzynasty Polska Federacja Rynku Nieruchomości ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Kongresie PFRN.
Copyright © 2007-2009seoteka