Wyszukiwarka
GPS segment satelitarny
Dodał admin, 2008-01-06 Autor / Opracowanie: Jacek Tomczak - Janowski
Satelity są rozmieszczone na sześciu orbitach (cztery satelity na każdej), co pozwala na odbiór sygnału od pięciu do dwunastu satelitów z każdego punktu globu.


Płaszczyzny orbit nachylone są pod kątem 55 stopni do równika. Czas obiegu orbity wynosi około 12 godzin. Satelity rozmieszczone są tak, że prawdopodobieństwo dostępności co najmniej 5 z nich w dowolnym punkcie Ziemi wynosi 0.9996.
Pierwsze operacyjne satelity, oznaczone jako Blok I to satelity o numerach (SVN) od 1 do 11, projektu Rockwell International. NAVSTARStartowały z bazy Vandenberg AFB w Kalifornii przy użyciu rakiet Atlas E/F w latach 1978 - 1985. Satelity Bloku I umieszczono na orbitach kołowych, na wysokości 10,900 mil morskich, z okresem obiegu wynoszącym 12-godzin. Ich parametru orbitalne są zbliżone do satelitów Bloku II, różnią się jedynie kątem nachylenia, który dla Bloku I wynosi 63 stopnie.
Satelity Bloku II, o numerach (SVN) od 13 do 21, umieszczano na orbitach od lutego 1989 do października 1990. Powinny one zapewnić poprawną pracę przez okres 14 dni bez kontaktu z segmentem kontroli (Control Segment - CS).
Satelity Bloku IIR (R od replacement) o numerach SVN od 41 do 62 są produkcji General Electric. Satelity Bloku IIR są zaprojektowane tak, aby mogły pracować przez okres co najmniej 14 dni bez kontaktu z segmentem kontroli oraz do 180 dni w trybie autonomicznej nawigacji (AUTONAV) dzięki technice automatycznego wyznaczania odległości pomiędzy satelitami.
Obecnie segment satelitarny tworzy 27 satelitów serii II, IIA i IIR (24 operacyjne - 3 rezerwowe). Czas pracy satelity serii IIR wynosi około 7,5 roku. Przez ten czas satelita pokonuje odległość 1 miliarda 74 milionów km.
Docelowo planowane jest uzyskanie konstelacji około 30 satelitów, w większości bloku II F", o żywotności około12 lat. Generalnym wykonawcą bloku II F jest Boeing North American Space Systems Division. Satelity mają udostępniać dodatkowy kanał SPS (L5), poprawiający dokładność i dostępność systemu dla użytkowników cywilnych.







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Energia wiatrowa Wiatr jako niewyczerpywalne źródło czystej ekologicznie energii znajduje coraz szersze zastosowanie i cieszy się coraz większym poparciem społecznym
  • Wewnętrzne tynki dekoracyjne Tynki wykorzystywane są w budownictwie od wielu tysiącleci. Niektóre ich rodzaje stosowane są w prawie niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego
  • Zasady urządzenia pomieszczeń i rządzeń higienicznych i sanitarnych Pomieszczenia higieniczno sanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem,
  • Budowa lasera LASER- urządzenie generujące lub wzmacniające spójne w zakresie widmowym zawartym między daleką podczerwienią a nadfioletem.
NEWSY
  • Obniżki połączeń do sieci komórkowych dla abonentów TP Prezes UKE zatwierdził projekty zmiany opłat połączeń z sieci stacjonarnej TP do sieci komórkowych (F2M) przedłożone przez Telekomunikację Polską S.A.
  • Piractwo Digi TV w Nagravision 2 CAS6 Rumuńska platforma Digi TV ma problemy z piractwem - system Nagravision 2 CAS6 został po raz pierwszy złamany - trwało to krótko, bo zaraz nastąpiła reakcja i skończyło się pirackie oglądanie.
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
Copyright © 2007-2009seoteka