Wyszukiwarka
Powszechne uwĹaszczenie
DodaĹ admin, 2007-12-25 Autor / Opracowanie: Sebastian Kosowski
Projektowana ustawa o powszechnym uwĹaszczeniu ma staÄ siÄ fundamentem oraz osiÄ orientujÄ cÄ dla pakietu przyszĹych szczegĂłĹowych aktĂłw prawnych
1 2 >
UwĹaszczenie ma byÄ bezpoĹrednie i poĹrednie. Pierwsze bÄdzie polegaÄ na nieodpĹatnym uzyskaniu prawa wĹasnoĹci do posiadanych budynkĂłw, lokali, gruntĂłw, ogrĂłdkĂłw dziaĹkowych. Dojdzie do tego z mocy prawa, z chwilÄ wejĹcia w Ĺźycie projektowanej ustawy. Drugi etap to uwĹaszczenie poĹrednie. Tu bÄdzie moĹźna nieodpĹatnie nabyÄ nieruchomoĹci, akcje, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych bÄ dĹş emerytalnych. W tym drugim etapie nie bÄdÄ uczestniczyÄ ci, ktĂłrzy juĹź wczeĹniej zdÄ Ĺźyli siÄ uwĹaszczyÄ. WartoĹÄ akcji (udziaĹĂłw) jednostek uczestnictwa nabywanych nieodpĹatnie w ramach uwĹaszczenia poĹredniego wynosiÄ bÄdzie dwanaĹcie Ĺrednich wynagrodzeĹ w gospodarce narodowej.
Wszyscy obywatele polscy majÄ prawo do spadku po PRL. Tymczasem w efekcie realizacji programĂłw przeksztaĹceĹ wĹasnoĹciowych tylko niektĂłrzy stali siÄ beneficjentami prywatyzacji. WynikaĹo to np. z zatrudnienia w prywatyzowanym zakĹadzie pracy – przekonujÄ autorzy projektu ustawy o zasadach realizacji programu powszechnego uwĹaszczenia obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt podpisaĹo 113 posĹĂłw.
PosĹowie ci podkreĹlajÄ , Ĺźe nie ma ani logicznych, ani moralnych racji, dla ktĂłrych tylko niektĂłrzy obywatele polscy mieliby prawo do korzyĹci wynikajÄ cych z prywatyzacji przedsiÄbiorstw paĹstwowych.
Obywatele RP, ktĂłrym przysĹuguje: wĹasnoĹciowe prawo do lokalu, spĂłĹdzielcze prawo do lokalu uĹźytkowego, lokatorskie spĂłĹdzielcze prawo do lokalu, stanÄ siÄ z mocy prawa ich wĹaĹcicielami. PodstawÄ wpisu prawa wĹasnoĹci do ksiÄgi wieczystej stanowi zaĹwiadczenie wystawione przez zarzÄ d spĂłĹdzielni.
WyĹźej opisany sposĂłb uwĹaszczenia ustawa nazywa uwĹaszczeniem bezpoĹrednim.
Z udziaĹu w programie uwĹaszczenia poĹredniego wyĹÄ czeni majÄ byÄ obywatele, ktĂłrzy zostali uwĹaszczeni w formie bezpoĹredniej. Taka jest ogĂłlna zasada, od ktĂłrej przewidziano wyjÄ tki, np. nie dotyczy ona tych, ktĂłrzy wykupili mieszkanie lokatorskie, jeĹźeli preferencja, z jakiej skorzystali, nie przekroczyĹa dwunastu Ĺrednich wynagrodzeĹ miesiÄcznych w gospodarce narodowej (obliczonych na podstawie szeĹciu miesiÄcy poprzedzajÄ cych datÄ, kiedy skorzystali z tej moĹźliwoĹci).
Ponadto w programie uwĹaszczenia poĹredniego nie bÄdÄ uczestniczyÄ obywatele, ktĂłrzy juĹź wczeĹniej i na podstawie róşnych tytuĹĂłw uczestniczyli w prywatyzacji i zyskali walory przekraczajÄ ce rĂłwnowartoĹÄ dwunastu Ĺrednich wynagrodzeĹ miesiÄcznych w gospodarce narodowej (obliczonych jak wyĹźej). Projekt wymienia cztery kategorie takich osĂłb, ktĂłre w tak znacznych rozmiarach na warunkach preferencyjnych nabyli nieodpĹatnie akcje i udziaĹy na podstawie ustaw: z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiÄbiorstw paĹstwowych; z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiÄbiorstw paĹstwowych; z 30 kwietnia 1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji; z 26 sierpnia 1994 r. o regulacjach rynku cukru i przeksztaĹceniach wĹasnoĹciowych w przemyĹle cukrowniczym. To samo dotyczy osĂłb, ktĂłre nabyĹy na zasadach preferencyjnych wĹasnoĹÄ z zasobĂłw Agencji WĹasnoĹciowej Skarbu PaĹstwa (mieszkania, grunty, budynki gospodarcze), na podstawie ustawy z 19 paĹşdziernika 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomoĹciami rolnymi skarbu paĹstwa.
Ponadto, juĹź bez ograniczeĹ co do wartoĹci, w programie nie bÄdÄ uczestniczyÄ ci, ktĂłrzy: przejÄli na wĹasnoĹÄ mienie skarbu paĹstwa: w zwiÄ zku z likwidacjÄ przedsiÄbiorstwa paĹstwowego w trybie ustawy z 25 wrzeĹnia 1981 r. o przedsiÄbiorstwach paĹstwowych; w trybie prawa upadĹoĹciowego. Ograniczenie to dotyczy takĹźe osĂłb, ktĂłre z mocy prawa nabÄdÄ czĹonkostwo lub zĹoĹźÄ oĹwiadczenie o zamiarze nabycia czĹonkostwa w pracowniczych funduszach emerytalnych utworzonych na podstawie ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. WyĹÄ czono takĹźe pracownikĂłw przedsiÄbiorstw paĹstwowych i komunalnych, ktĂłrzy w zwiÄ zku z ich likwidacjÄ , upadĹoĹciÄ lub prywatyzacjÄ przejÄli na wĹasnoĹÄ mieszkania zakĹadowe bÄdÄ ce wĹasnoĹciÄ ich pracodawcy.
1 2 >
WARTO PRZECZYTAÄ
- Finansowanie spĂłĹdzielczoĹci Szereg decyzji instytucjonalnych, prawnych i administracyjnych doprowadziĹ do powstania w Polsce najbardziej zaawansowanego i najszybciej rozwijajÄ cego siÄ sektora finansowania mieszkalnictwa
- Podstawa prawna dziaĹalnoĹci spĂłĹdzielni Obecnie obowiÄ zujÄ ce prawo spĂłĹdzielcze, po wielokrotnych nowelizacjach, odeszĹo od szeregu przepisĂłw bezwzglÄdnie obowiÄ zujÄ cych na rzecz umownych rozwiÄ zaĹ, okreĹlonych w statucie.
- Powszechne uwĹaszczenie Projektowana ustawa o powszechnym uwĹaszczeniu ma staÄ siÄ fundamentem oraz osiÄ orientujÄ cÄ dla pakietu przyszĹych szczegĂłĹowych aktĂłw prawnych
- Zmiany prawne w ustawodawstwie spĂłĹdzielczym PrzeksztaĹcenie spĂłĹdzielczego wĹasnoĹciowego prawa do lokalu we wĹasnoĹÄ proponujÄ posĹowie UW oraz SLD. ParlamentarzyĹci z AWS chcÄ zaĹ, aby wĹasnoĹciÄ zastÄ piÄ wszystkie spĂłĹ. prawa do lokalu.
OSTATNIO DODANE
- Ĺwieczki zapachowe i ozodbne - jaki majÄ na nas wpĹyw i jakie swiece wybieraÄ.
- Lendon: PoĹźyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja
- Wonga: PoĹźyczka za 10 zĹ - opinia i test
- Vivus: darmowa poĹźyczka w promocji (opinie, analizy i testy)
- PoĹźyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia
- PoĹźyczka Extraportfel - nasza opinia
- BGĹťOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczÄdnoĹciowy
- CzarnogĂłra - kurorty w byĹej JugosĹawii
- Kiedy poczuje ciÄ ĹźÄ?
- Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujÄ cy siÄ w produktach Apple
NEWSY
Chiny walczÄ z naĹogiem grania on-line NaĹogowi gracze komputerowi w Chinach znaleĹşli siÄ w tym tygodniu na celowniku lokalnych wĹadz, ktĂłre postawiĹy sobie za cel wyciÄ gniÄcie ich z naĹogu.
W RAJDZIE MAGURSKIM DEBIUTUJE NOWA ZAĹOGA Prace nad programem rajdowym Fiata Punto Super 2000 w Polsce trwaĹy od kilku miesiÄcy. DziĹ wiadomo juĹź na pewno, Ĺźe Maciej Lubiak i Sebastian Rozwadowski oficjalnie rozpoczynajÄ starty w barwach
Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie czĹonkowie Akademii oĹwiadczyli, Ĺźe Ĺźadne inne teorie dotyczÄ ce powstania i rozwoju wszechĹwiata nie powinny byÄ nauczane w szkoĹach na lekcjach przyrody.
Serwisy warte odwiedzenia
Mapa strony
Biznes i ekonomia :: Hobby :: Internet :: Komputery :: Kultura :: Muzyka :: Motoryzacja :: Nauka i technika :: Rozrywka :: Sport :: Telekomunikacja :: Turystyka :: Zdrowie i uroda :: Inne :: Edukacja :: SpoleczeĹstwo :: AGD RTV :: Radio i telewizja :: NieruchomoĹci ::