Wyszukiwarka
Kwasy tłuszczowe a choroby oczu
Dodał Administrator,
Zwiększenie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie może pomóc w zapobieganiu chorobom oczu - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma Nature Medicine.


Tłuszcze omega-3 są długołańcuchowymi, wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, których nie produkuje w nasz organizm.
Jedynymi źródłami liczącej się ilości tych kwasów, są: olej lniany tłoczony na zimno, oraz olej z tłustych ryb morskich (łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela). Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważną rolę jako składnik budowy błon komórkowych, szczególnie w układzie nerwowym oka (retyna), dla zdrowego układu krążenia i jako początek ważnego hormonu tkankowego (eikozanoidonu), który steruje ważnymi funkcjami tkanek i komórek.
Są również ważnym elementem niezakłóconej funkcji mózgu. Wiele chorób uszkadzających wzrok, takich jak fibroblazja pozasoczewkowa (choroba, która dotyka wcześniaki) i retinopatia cukrzycowa, jest związanych z nieprawidłowym ukrwieniem oka. Lois Smith z Harvard Medical School w Bostonie wraz z kolegami bada wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na utratę i regenerację naczyń krwionośnych po uszkodzeniu siatkówki oka myszy.

Więcej na studentnews.pl







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Obrona cywilna Międzynarodowym znakiem Obrony cywilnej, przewidzianym w ustępie czwartym artykułu 66 Protokółu Dodatkowego do Konwencji Genewskich jest niebieski trójkąt równoboczny na pomarańczowym tle.
  • Sztuczne satelity Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki
  • System polityczny Republiki Włoskiej Charakterytyczną cechą włoskiego systemu partyjnego Pierwszej Republiki była względna w nim dominacja partii chadeckiej.
  • Odnawialne źródła energii w Polsce Potencjał techniczny odnawialnych źródeł energii w Polsce szacuje się na 3.850 PJ rocznie. Stanowi to prawie 90% zapotrzebowania na energię
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka