Wyszukiwarka
Medal Merentibus dla Krakowa
Dodał Administrator,
Medal Merentibus - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego osobom i instytucjom wspierającym uczelnię - otrzymało miasto Kraków.


Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, ufundowanego 643 lata temu przez Kazimierza Wielkiego, podziękowały w ten sposób władzom i mieszkańcom za kilkaset lat współpracy i troski o uczelnię. Kraków w tym roku świętuje 750-lecie lokacji na prawie magdeburskim.
Medal Merentibus odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak mówił, „nie ma dla Krakowa znaczniejszego i większego wyróżniania jak to, przyznane w dowód wdzięczności od Wszechnicy Jagiellońskiej, z którą od wieków nierozerwalnie złączone są jego losy i dobre imię".
„W dużej mierze za sprawą wielowiekowej uniwersyteckiej tradycji zyskał Kraków zaszczytne miano duchowej stolicy Polski  - powiedział prof. Majchrowski. - Dziś Uniwersytet Jagielloński również stanowi o randze miasta, stanowi o jego znaczeniu w Europie i potęguje szanse jego rozwoju".
Radzie Miasta Krakowa władze uczelni podarowały wykonane przez Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina faksymile dokumentu z 1364 r., w którym ówcześni rajcy miejscy potwierdzili przywileje nadane uniwersytetowi przez króla. Były to m.in. zwolnienie członków społeczności uniwersyteckiej z opłat drogowych i ceł od przewożonych towarów, wyjęcie ich spod sądownictwa miejskiego, gwarancja, że aresztowanie członków społeczności uniwersyteckiej może nastąpić tylko w obecności przedstawiciela rektora i za jego zgodą.
Oryginał dokumentu jest przechowywany w Archiwum UJ. Po zniszczeniu w okresie II wojny światowej aktu fundacyjnego Kazimierza Wielkiego, jest to najstarszy zachowany w oryginale przywilej związanym z założeniem uczelni.
Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano związki UJ i Krakowa. "Uczelnia wpisała się w życie Krakowa, a miasto przez wieki troszczyło się o swój uniwersytet" - mówił rektor UJ prof. Karol Musioł.
Dyrektor Archiwum UJ Krzysztof Stopka przypomniał, że bez lokacji Krakowa w roku 1257, uniwersytet krakowski nie mógłby zaistnieć, bo takie były wymagania stawiane przez papiestwo, jedyną instancję, która mogła w tym czasie kreować uniwersytety.
Stopka przypomniał, że miasto wielokrotnie, w różny sposób, wspierało uczelnię, a mieszczanie krakowscy przekazywali dobra ziemskie i pieniądze na utrzymanie katedr, kolegiów, burs, profesorów i studentów. Ale - jak mówił - wzajemne współżycie „nie zawsze było sielankowe", bo miasto musiało znosić także studenckie wybryki, napady, rabunki, kradzieże, rozruchy niekiedy groźne. "Kraków był, jest i oby być nie przestał życzliwym sąsiadem i partnerem naszej uczelni" – podkreślił dyrektor Archiwum UJ.

Więcej na edukacjawpolsce.pl







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Różnicowy GPS Dla zwiększenia dokładności i pewności działania stosuje się rozszerzenie GPS o różnicowe stacje stałe (referencyjne), komunikujące się z systemem pokładowym.
  • Zasada działania systemu GSM W typowej sieci GSM znajduje się jedno wspólne centrum zarządzania siecią, które korzysta z dwóch sprzężonych z nią baz danych.
  • Rodzaje energii alternatywnej Alternatywne źródła energii - inne niż klasyczne źródła energii, jakimi są paliwa naturalne. Należą do nich: energia słoneczna, pływów, biomasy, wiatrowa energia odnawialna
  • Finansowanie spółdzielczości Szereg decyzji instytucjonalnych, prawnych i administracyjnych doprowadził do powstania w Polsce najbardziej zaawansowanego i najszybciej rozwijającego się sektora finansowania mieszkalnictwa
NEWSY
  • Obniżki połączeń do sieci komórkowych dla abonentów TP Prezes UKE zatwierdził projekty zmiany opłat połączeń z sieci stacjonarnej TP do sieci komórkowych (F2M) przedłożone przez Telekomunikację Polską S.A.
  • Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
Copyright © 2007-2009seoteka