Wyszukiwarka
Składniki kultury
Dodał admin, 2008-03-15
Kultura to złożona całość obejmująca wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawa, obyczaje oraz inne umiejętności nabywane przez człowieka jako członka społeczeństwa

1  2  3    >

 Kultura materialna:
Nazywamy wszystkie dotykalne, konkretne wytwory społeczeństwa. Np. odkrycia archeologiczne: gliniane dzbany, biżuteria, broń. Krótko mówiąc, każdy fizyczny przejaw życia ludzi jest częścią kultury materialnej.
Kultura materialna jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 Kultura niematerialna.
Duchowe wytwory społeczeństwa przekazywane pokoleniom. Stanowią ośrodek życia społecznego.

WIEDZA I PRZEKONANIA
Poglądy na temat świata jakie sobie wytworzyliśmy są częścią kulturowego dziedzictwa wszystkich społeczeństw. Pojęcie wiedza odnosi się do zbioru tk. pojęć, które oparte na wnioskach pochodzących z doświadczenia empirycznego, np. kulistość Ziemi i związek między niską wagą noworodków, a paleniem podczas ciąży to elementy wiedzy.
Przekonania SA poglądami nie opartymi odpowiednią wiedzą empiryczną w takim stopniu, który umożliwiałby uznanie ich za niewątpliwie prawdziwe.
Kultury wszystkich społeczeństw zawieraja poglądy na temat środowiska naturalnego oraz świata stworzonego przez ludzi. Co więcej wszystkie kultury wytworzyły idee dot, wielu nie sprawdzonych czy niejednoznacznych aspektów życia i śmierci, tkj np. istnienie życia po śmierci.

WARTOŚCI

Są abstrakcyjnymi pojęciami mówiącymi o tym, co społ, uważa za dobre, słuszne i pożądane. Wartości stanowią kontekst, w którym są ustanawiane i uzasadniane normy społeczne. Wartości są podstawą oceny działan społ, i dlatego kształtują nasze wybry.
Wartości nie muszą być statyczne, mogą się zmieniać wraz z upływem czasu.np wartości dot. Miłości, seksu i małżeństwa.

NORMY
Nasze zachowanie jest poddane strukture norm, przepisów i regulacji społecznych nakazujących odpowiednie zachowanie w szczególnych sytuacjach. Normy mogą również kształtować zachowaia ludzi wobec siebie.
Struktura nor społecznych jest podzielona na zwyczaje, obyczaje i prawa.
Zwyczajami nazywa się rutynowe czynności życia codziennego. Są to nawykowe działania, takie jak budzenie się o tej samej porze, nalewaie mleka do płatków, jedzenie za pomocą sztućców. Ludzie powinni zachowywać się zgodnie z ustalonymi zwyczajami: jeśli tego nie robią, uważa się takich ludzi za ekscentryków, dziwaków czy nieokrzesańców.
Obyczaje są normami uważanymi za najistotniejsze dla funkcjonowania społ i życia społ jako całości. Wartości patriotyczne określają obyczaje związane z odpowiedzialnym zachowaniem obywateli.
Tabu oznacza obyczaje proskryptywne, czyli takie, które określają, czego nie powinno się robić. Naruszenie tabu i innych obyczajów pociąga za sobą o wiele bardziej surowe sankcje niż niestosowanie się do zwyczajów. Sakcje te mogą obejmować uwięzienie, wygnanie, a nawet śmierć.

Prawa są normami ustanowionymi i wymuszonymi przez władzę polityczną społ. Kiedy prawa te są nie spisane i skodyfikowane, określa się je jako „ustawodawstwo”. W niektórych społ prawo przekazuje się w formie ustnej; „prawo zwyczajowe”
 

1  2  3    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Udomowiona sztuka Sztuka wkracza do naszego życia wraz ze wzrostem poziomu życia. Porównanie stanu obecnego z latami PRL
  • Muzeum papiernictwa Jedyne w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki.
  • Różnorodność kulturowa Społeczeństwa różnią się co do sposobów budowania związków między swoimi członkami.
  • Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki to stanowczo arcydzieło malarstwa batalistycznego. Artysta zaczął przygotowywać się do stworzenia obrazu już w swej młodości.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka
"));