Wyszukiwarka
Sztuczne satelity
Dodał admin, 2008-03-13
Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki

1  2  3  4  5  6  7  8  9    >

Jednakże ich rola jest olbrzymia, i to nie tylko dla badań nad wszechświatem, lecz także w codziennym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, że bez przerwy korzystamy z ich możliwości. Dzięki nim otrzymujemy coraz dokładniejsze prognozy pogody, często są też wykorzystywane do przekazywania sygnału telewizyjnego - chociażby przez Atlantyk. Istnieją także satelity służące do określania własnej pozycji - korzystają z nich popularne ostatnio odbiorniki GPS (notabene odbiorniki GPS wbudowywane są ostatnio we wszystko - np. telefony komórkowe czy nawet zegarki). Nie można także zapomnieć o nieco mniej popularnym zastosowaniu satelitów - o szpiegowaniu.

Mała chronologia sztucznych satelitów

    Sztuczny satelita to obiekt stworzony przez człowieka który krąży wokół jakiegoś ciała niebieskiego, np. wokół Ziemi. Pierwszym w historii sztucznym satelitą był radziecki Sputnik 1, wysłany na orbitę w 1957 roku. Od tamtej pory wysłano dziesiątki takich urządzeń…

    • Sputnik 1 (4 październik 1957) Satelita badawczy ZSRR, pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wyniesiony został na orbitę za pomocą rakiety nośnej A/SL-1. Pozostawał na orbicie do 4 stycznia 1958 roku.
    • Sputnik 2 (3 listopad 1957) Satelita badawczy ZSRR, na którego pokładzie znajdował się pies Łajka. Satelita pozostawał na orbicie do 14 kwietnia 1958 roku.
    • Explorer 1 (31 stycznia 1958) Satelita badawczy USA, wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Juno 1. Był to pierwszy sztuczny satelita amerykański, a trzeci na świecie. Uważano go za znacznie trwalszego niż Sputniki. Pozostawał na orbicie do kwietnia 1970 roku. Satelita odkrył obecność pasów promieniowania (pasy Van Allena) wokół Ziemi.
    • Vanguard 1 (17 marca 1958) Satelita badawczy USA, drugi satelita amerykański, wysłany przez Marynarkę Wojenną USA. Charakterystyczną cechą dla tego satelity jest to, że zasilany był przez baterie słoneczne.
    • Explorer 6 (7 sierpnia 1959) Satelita badawczo - geologiczny USA, wystartował z Przylądka Canaveral, wyniesiony przez rakietę nośną Thor Able. Był on pierwszym z Explorerów geofizycznych. Kontynuował badania nad pasami Van Allena.
    • Łuna 1 (2 stycznia 1959) Sonda ZSRR, której celem było lądowanie na Księżycu. Startowała z Kosmodromu Bajkonur w Azji Środkowej. Była pierwszą sondą, która osiągnęła drugą prędkość kosmiczną. Ostatecznie minęła Księżyc i weszła na orbitę okołosłoneczną z trzecim stopniem rakiety nośnej.
    • Łuna 2 (12 września 1959) Sonda ZSRR, pierwsza dotarła do Księżyca, rozbijając się o jego powierzchnię na Morzu Deszczów. Zostawiła tam kule z godłem ZSRR.
    • Łuna 3 (4 października 1959) Sonda ZSRR, rozpoczęła fotografowanie powierzchni Księżyca z odległości około 65 000km. Jako pierwsza sfotografowała odwrotną stronę.
    • Pionner 4 (3 marca 1959) Sonda USA, wyniesiona na orbitę za pomocą rakiety Juno 2. Jest drugą sondą, która uzyskała drugą prędkość kosmiczną. Przeleciała w znacznej odległości od Księżyca.
    • Discoverer 13 (10 sierpnia 1960) Satelita USA, którego celem był wywiad fotograficzny. Na orbitę wyniesiony został za pomocą rakiety nośnej Thor Agena. Wyrzucił na Ziemię kapsułę z błoną fotograficzną, wydobytą następnie z Oceanu Spokojnego.  

1  2  3  4  5  6  7  8  9    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Fale radiowe Fale radiowe są formą promieniowania elektromagnetycznego. Teorię przewidującą i objaśniającą własności fal elektromagnetycznych stworzył James Clerk Maxwell.
  • WAP (Wireless Application Protocol) Większość składających się na WAP protokołów i aplikacji powstała bezpośrednio w wyniku modyfikacji bądź adaptacji istniejących protokołów internetowych, takich jak TCP/IP, HTML, HTTP.
  • Architektura sieci 3G W rejonach wiata o małym zaludnieniu, tam gdzie nie została rozwinięta klasyczna sieć łączności połączenia będą zapewniać systemy satelitarne. Nie znaczy to wcale, że użytkownik...
  • Fale elektromagnetyczne Fale elektromagnetyczne – rozprzestrzenianie się zaburzenia elektromagnetycznego w postaci zmiennego pola elektrycznego i magnetycznego w środowisku otaczającym źródło tych zaburzeń
NEWSY
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
  • Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.
  • Polacy nie ufają biurom turystycznym ! Polacy nie ufają biurom turystycznym, a na wycieczki zagraniczne przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy
Copyright © 2007-2009seoteka