Wyszukiwarka
Sztuczne satelity
Dodał admin, 2008-03-13
Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki
1 2 3 4 5 6 7 8 9 >
Jednakże ich rola jest olbrzymia, i to nie tylko dla badań nad wszechświatem, lecz także w codziennym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, że bez przerwy korzystamy z ich możliwości. Dzięki nim otrzymujemy coraz dokładniejsze prognozy pogody, często są też wykorzystywane do przekazywania sygnału telewizyjnego - chociażby przez Atlantyk. Istnieją także satelity służące do określania własnej pozycji - korzystają z nich popularne ostatnio odbiorniki GPS (notabene odbiorniki GPS wbudowywane są ostatnio we wszystko - np. telefony komórkowe czy nawet zegarki). Nie można także zapomnieć o nieco mniej popularnym zastosowaniu satelitów - o szpiegowaniu.
Mała chronologia sztucznych satelitów
Sztuczny satelita to obiekt stworzony przez człowieka który krąży wokół jakiegoś ciała niebieskiego, np. wokół Ziemi. Pierwszym w historii sztucznym satelitą był radziecki Sputnik 1, wysłany na orbitę w 1957 roku. Od tamtej pory wysłano dziesiątki takich urządzeń…
• Sputnik 1 (4 październik 1957) Satelita badawczy ZSRR, pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wyniesiony został na orbitę za pomocą rakiety nośnej A/SL-1. Pozostawał na orbicie do 4 stycznia 1958 roku.
• Sputnik 2 (3 listopad 1957) Satelita badawczy ZSRR, na którego pokładzie znajdował się pies Łajka. Satelita pozostawał na orbicie do 14 kwietnia 1958 roku.
• Explorer 1 (31 stycznia 1958) Satelita badawczy USA, wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Juno 1. Był to pierwszy sztuczny satelita amerykański, a trzeci na świecie. Uważano go za znacznie trwalszego niż Sputniki. Pozostawał na orbicie do kwietnia 1970 roku. Satelita odkrył obecność pasów promieniowania (pasy Van Allena) wokół Ziemi.
• Vanguard 1 (17 marca 1958) Satelita badawczy USA, drugi satelita amerykański, wysłany przez Marynarkę Wojenną USA. Charakterystyczną cechą dla tego satelity jest to, że zasilany był przez baterie słoneczne.
• Explorer 6 (7 sierpnia 1959) Satelita badawczo - geologiczny USA, wystartował z Przylądka Canaveral, wyniesiony przez rakietę nośną Thor Able. Był on pierwszym z Explorerów geofizycznych. Kontynuował badania nad pasami Van Allena.
• Łuna 1 (2 stycznia 1959) Sonda ZSRR, której celem było lądowanie na Księżycu. Startowała z Kosmodromu Bajkonur w Azji Środkowej. Była pierwszą sondą, która osiągnęła drugą prędkość kosmiczną. Ostatecznie minęła Księżyc i weszła na orbitę okołosłoneczną z trzecim stopniem rakiety nośnej.
• Łuna 2 (12 września 1959) Sonda ZSRR, pierwsza dotarła do Księżyca, rozbijając się o jego powierzchnię na Morzu Deszczów. Zostawiła tam kule z godłem ZSRR.
• Łuna 3 (4 października 1959) Sonda ZSRR, rozpoczęła fotografowanie powierzchni Księżyca z odległości około 65 000km. Jako pierwsza sfotografowała odwrotną stronę.
• Pionner 4 (3 marca 1959) Sonda USA, wyniesiona na orbitę za pomocą rakiety Juno 2. Jest drugą sondą, która uzyskała drugą prędkość kosmiczną. Przeleciała w znacznej odległości od Księżyca.
• Discoverer 13 (10 sierpnia 1960) Satelita USA, którego celem był wywiad fotograficzny. Na orbitę wyniesiony został za pomocą rakiety nośnej Thor Agena. Wyrzucił na Ziemię kapsułę z błoną fotograficzną, wydobytą następnie z Oceanu Spokojnego.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 >
WARTO PRZECZYTAĆ
- WAP (Wireless Application Protocol) Większość składających się na WAP protokołów i aplikacji powstała bezpośrednio w wyniku modyfikacji bądź adaptacji istniejących protokołów internetowych, takich jak TCP/IP, HTML, HTTP.
- Nawigacja GPS Globalny System Pozycjonowania (GPS) składa się z 24 satelitów poruszających się wokół Ziemi po kołowych orbitach o nominalnej wysokości 20183 km nad powierzchnią naszej planety.
- Łączność radiowa Radio - środek masowego przekazu, rozpowszechnia audycje adresowane do różnorodnego i nieograniczonego kręgu radiosłuchaczy, odbierane przez odbiorniki radiowe.
- Zasada działania systemu GSM W typowej sieci GSM znajduje się jedno wspólne centrum zarządzania siecią, które korzysta z dwóch sprzężonych z nią baz danych.
OSTATNIO DODANE
- Świeczki zapachowe i ozodbne - jaki mają na nas wpływ i jakie swiece wybierać.
- Lendon: Pożyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja
- Wonga: Pożyczka za 10 zł - opinia i test
- Vivus: darmowa pożyczka w promocji (opinie, analizy i testy)
- Pożyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia
- Pożyczka Extraportfel - nasza opinia
- BGŻOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczędnościowy
- Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii
- Kiedy poczuje ciążę?
- Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujący się w produktach Apple
NEWSY
Google AdSense dla mobile web Google szuka beta testerów do swojej nowej usługi, platformy Google AdSense przygotowanej specjalnie dla urządzeń przenośnych.
Notebook ICom Prestige Book 7320 na najnowszej platformie Santa Rosa Firma ICom wprowadziła na rynek nowy model komputera przenośnego – Prestige Book 7320, opartego na najnowszej platformie mobilnej firmy Intel pod nazwą kodową „Santa Rosa”.
Blu-ray i HD DVD razem Firma VidaBox LCC zaprezentowała dwa nowe komputery typu Media Center - modele VidaBox LUX i VidaBox MAX. Producent zapewnia, że są to pierwsze na świecie urządzenia wyposażone w możliwość
Serwisy warte odwiedzenia
Mapa strony
Biznes i ekonomia :: Hobby :: Internet :: Komputery :: Kultura :: Muzyka :: Motoryzacja :: Nauka i technika :: Rozrywka :: Sport :: Telekomunikacja :: Turystyka :: Zdrowie i uroda :: Inne :: Edukacja :: Spoleczeństwo :: AGD RTV :: Radio i telewizja :: Nieruchomości ::