Wyszukiwarka
Wirusy komputerowe
Dodał admin, 2008-01-13 Autor / Opracowanie: Paulina
Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego

1  2  3  4  5  6    >

Etykieta „wirus komputerowy” stosowana jest często do określania wszystkich destrukcyjnych programĂłw. Istnieją trzy podstawowe rodzaje tych programĂłw – wirusy, konie trojańskie i robaki. UogĂłlniając, moĹźna powiedzieć, Ĺźe te programy wykonują czynności niezamierzone przez uĹźytkownika lub starają się znaleźć w pewnych szczegĂłlnych miejscach niszcząc aktualnie przetwarzane informacje.
    Nosicielem może być szablon dokumentów stworzonych za pomocą aplikacji wchodzących w skład pakietów biurowych, wyposażonych w język makr (najczęściej MS Office). Na niebezpieczeństwo narażeni są wszyscy, którzy w dowolnej formie przenoszą dane między komputerami. Źródłem infekcji może być plik skopiowany ze strony WWW, dołączony do poczty elektronicznej albo wiadomości zamieszczonej na liście dyskusyjnej czy też przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dyskietki. Znane są przypadki, gdy producent oprogramowania, prawdopodobnie nieświadomie, rozpowszechniał swój produkt na oryginalnie zapakowanych, a jednocześnie zawirusowionych dyskietkach lub płytach CD-ROM. Natomiast w czasach, gdy do dystrybucji oprogramowania masowo wykorzystywano dyskietki, zdarzało się, że po zwrocie oprogramowania przez klienta przepakowany (i zarażony) towar, trafiał w ręce innego nabywcy. Nikt nie sprawdzał, czy w międzyczasie nie doszło do zarażenia plików na dyskietkach instalacyjnych.

    W 1985 roku dwĂłch WłochĂłw Roberto Cerrutti i Marco Marocutti wysłało do pisma „Scientific American” list informujący o swoich  prĂłbach napisania na komputerze Apple programu, ktĂłry dołączałby się do systemu operacyjnego i przy kaĹźdej prĂłbie zapisu na dysk kopiowałby siebie samego w odpowiednie miejsce tego dysku. Cała sprawa była właściwie tylko w stadium planĂłw, ale i tak list odniĂłsł skutek. Zainspirowani artykułem o „wojnach rdzeniowych” Włosi nie zdawali sobie zapewne sprawy ile zamieszania wywoła on w komputerowym światku. Uznaje się go, bowiem za początek wirusĂłw – jednego z najdziwniejszych, a juĹź na pewno wywołujących najwięcej plotek, nieporozumień i niejasności zjawisk we współczesnej informatyce.
    
Pierwszy DOS-owski wirus na komputerze IBM-PC pojawił się na Uniwersytecie w Leight. TwĂłrca tego wirusa, wkrĂłtce nazwanego „Leight”, pozostał, podobnie jak wielu innych twĂłrcĂłw wirusĂłw, anonimowy. Podejrzewa się, Ĺźe był studentem tego uniwersytetu. W przeciwieństwie do wirusa w Apple, ten miał wbudowany w siebie pewnego rodzaju zapalnik. Licznik wewnątrz wirusa był zwiększany o 1 wraz z kaĹźdą infekcją– kiedy osiągał 4, wirus kasował FAT i boot-sektor. Wirus infekował plik Command.com dodając 555 bajtĂłw i rezydował w pamięci po uruchomieniu komputera. PoniewaĹź zaraĹźał tylko jeden plik i szybko oznajmiał swoją obecność (niszcząc dane na dysku razem z zaraĹźonym plikiem), wirus ten nie rozprzestrzenił się. Następny DOS-owski wirus nazwano „Brain”. Był napisany prawdopodobnie przed wirusem „Leight”, ale został wykryty po nim i był znacznie bardziej skomplikowany. TwĂłrcy nie byli zbyt trudni do wyśledzenia, poniewaĹź dołączyli do kodu wirusa swoje nazwiska, adresy i krĂłtką reklamę. Pochodzili z Pakistanu. Gdy wirus był uruchamiany zaraĹźał tylko boot-sektory dyskietek i rezydował w pamięci. RozmnaĹźał się zapisując swoją kopię do początkowych części zaraĹźonych dyskietek. Poza boot-sektorem zapisywał się do sześciu innych sektorĂłw. Te dodatkowe sześć sektorĂłw oznaczone były jako uszkodzone i z tego powodu nie były wykorzystywane do przechowywania danych. W ten sposĂłb „Brain” zabezpieczał się przed nadgrywaniem przez inne programy. Zmieniał rĂłwnieĹź etykietę dyskietki na „(c) Brain” i infekował tylko dyski 5 Ĺş” o pojemności 360kB.
    Wokół Ĺźadnego tematu związanego z komputerami nie narosło tyle mitĂłw, co wokół wirusĂłw. Świetnym tego przykładem była wrzawa wokół „Michała Anioła”, jednego z szeregu zwykłych wirusĂłw, ktĂłremu przypisywano moĹźliwości sparaliĹźowania wielu systemĂłw informatycznych, czy wręcz fizycznego niszczenia dyskĂłw twardych, monitorĂłw, myszek itd.   

1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programĂłw komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • Linux Debian Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)
  • Dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, Ĺźe wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane rĂłwnieĹź po wyłączenia komputera.
  • Wi-Fi Technologia Wi-Fi moĹźe słuĹźyć do łączenia ze sobą dwĂłch lub więcej komputerĂłw w sieć typu peer-to-peer, jednak najczęściej tworzony jest punkt dostępowy z anteną o większej mocy.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka
"));