Wyszukiwarka
Wirusy komputerowe
DodaĹ admin, 2008-01-13 Autor / Opracowanie: Paulina
Wirus komputerowy jest programem, ktĂłry powiela siÄ przez zaraĹźenie zbiorĂłw wykonywalnych, jednostek alokacji plikĂłw lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego
1 2 3 4 5 6 >
Etykieta „wirus komputerowy” stosowana jest czÄsto do okreĹlania wszystkich destrukcyjnych programĂłw. IstniejÄ trzy podstawowe rodzaje tych programĂłw – wirusy, konie trojaĹskie i robaki. UogĂłlniajÄ c, moĹźna powiedzieÄ, Ĺźe te programy wykonujÄ czynnoĹci niezamierzone przez uĹźytkownika lub starajÄ siÄ znaleĹşÄ w pewnych szczegĂłlnych miejscach niszczÄ c aktualnie przetwarzane informacje.
   Nosicielem moĹźe byÄ szablon dokumentĂłw stworzonych za pomocÄ aplikacji wchodzÄ cych w skĹad pakietĂłw biurowych, wyposaĹźonych w jÄzyk makr (najczÄĹciej MS Office). Na niebezpieczeĹstwo naraĹźeni sÄ wszyscy, ktĂłrzy w dowolnej formie przenoszÄ dane miÄdzy komputerami. ĹšrĂłdĹem infekcji moĹźe byÄ plik skopiowany ze strony WWW, doĹÄ czony do poczty elektronicznej albo wiadomoĹci zamieszczonej na liĹcie dyskusyjnej czy teĹź przeniesiony z innego komputera za poĹrednictwem dyskietki. Znane sÄ przypadki, gdy producent oprogramowania, prawdopodobnie nieĹwiadomie, rozpowszechniaĹ swĂłj produkt na oryginalnie zapakowanych, a jednoczeĹnie zawirusowionych dyskietkach lub pĹytach CD-ROM. Natomiast w czasach, gdy do dystrybucji oprogramowania masowo wykorzystywano dyskietki, zdarzaĹo siÄ, Ĺźe po zwrocie oprogramowania przez klienta przepakowany (i zaraĹźony) towar, trafiaĹ w rÄce innego nabywcy. Nikt nie sprawdzaĹ, czy w miÄdzyczasie nie doszĹo do zaraĹźenia plikĂłw na dyskietkach instalacyjnych.
   W 1985 roku dwĂłch WĹochĂłw Roberto Cerrutti i Marco Marocutti wysĹaĹo do pisma „Scientific American” list informujÄ cy o swoich prĂłbach napisania na komputerze Apple programu, ktĂłry doĹÄ czaĹby siÄ do systemu operacyjnego i przy kaĹźdej prĂłbie zapisu na dysk kopiowaĹby siebie samego w odpowiednie miejsce tego dysku. CaĹa sprawa byĹa wĹaĹciwie tylko w stadium planĂłw, ale i tak list odniĂłsĹ skutek. Zainspirowani artykuĹem o „wojnach rdzeniowych” WĹosi nie zdawali sobie zapewne sprawy ile zamieszania wywoĹa on w komputerowym Ĺwiatku. Uznaje siÄ go, bowiem za poczÄ tek wirusĂłw – jednego z najdziwniejszych, a juĹź na pewno wywoĹujÄ cych najwiÄcej plotek, nieporozumieĹ i niejasnoĹci zjawisk we wspĂłĹczesnej informatyce.
  Â
Pierwszy DOS-owski wirus na komputerze IBM-PC pojawiĹ siÄ na Uniwersytecie w Leight. TwĂłrca tego wirusa, wkrĂłtce nazwanego „Leight”, pozostaĹ, podobnie jak wielu innych twĂłrcĂłw wirusĂłw, anonimowy. Podejrzewa siÄ, Ĺźe byĹ studentem tego uniwersytetu. W przeciwieĹstwie do wirusa w Apple, ten miaĹ wbudowany w siebie pewnego rodzaju zapalnik. Licznik wewnÄ trz wirusa byĹ zwiÄkszany o 1 wraz z kaĹźdÄ infekcjÄ – kiedy osiÄ gaĹ 4, wirus kasowaĹ FAT i boot-sektor. Wirus infekowaĹ plik Command.com dodajÄ c 555 bajtĂłw i rezydowaĹ w pamiÄci po uruchomieniu komputera. PoniewaĹź zaraĹźaĹ tylko jeden plik i szybko oznajmiaĹ swojÄ obecnoĹÄ (niszczÄ c dane na dysku razem z zaraĹźonym plikiem), wirus ten nie rozprzestrzeniĹ siÄ. NastÄpny DOS-owski wirus nazwano „Brain”. ByĹ napisany prawdopodobnie przed wirusem „Leight”, ale zostaĹ wykryty po nim i byĹ znacznie bardziej skomplikowany. TwĂłrcy nie byli zbyt trudni do wyĹledzenia, poniewaĹź doĹÄ czyli do kodu wirusa swoje nazwiska, adresy i krĂłtkÄ reklamÄ. Pochodzili z Pakistanu. Gdy wirus byĹ uruchamiany zaraĹźaĹ tylko boot-sektory dyskietek i rezydowaĹ w pamiÄci. RozmnaĹźaĹ siÄ zapisujÄ c swojÄ kopiÄ do poczÄ tkowych czÄĹci zaraĹźonych dyskietek. Poza boot-sektorem zapisywaĹ siÄ do szeĹciu innych sektorĂłw. Te dodatkowe szeĹÄ sektorĂłw oznaczone byĹy jako uszkodzone i z tego powodu nie byĹy wykorzystywane do przechowywania danych. W ten sposĂłb „Brain” zabezpieczaĹ siÄ przed nadgrywaniem przez inne programy. ZmieniaĹ rĂłwnieĹź etykietÄ dyskietki na „(c) Brain” i infekowaĹ tylko dyski 5 Ĺş” o pojemnoĹci 360kB.
   WokóŠşadnego tematu zwiÄ zanego z komputerami nie narosĹo tyle mitĂłw, co wokóŠwirusĂłw. Ĺwietnym tego przykĹadem byĹa wrzawa wokóŠ„MichaĹa AnioĹa”, jednego z szeregu zwykĹych wirusĂłw, ktĂłremu przypisywano moĹźliwoĹci sparaliĹźowania wielu systemĂłw informatycznych, czy wrÄcz fizycznego niszczenia dyskĂłw twardych, monitorĂłw, myszek itd.  Â
1 2 3 4 5 6 >
WARTO PRZECZYTAÄ
- System ekspercki Choroby ukĹadu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programĂłw komputerowych wspomagajÄ cy korzystanie z wiedzy i uĹatwiajÄ cy podejmowanie decyzji.
- Linux Debian Projekt Debian zostaĹ stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na poczÄ tku byĹ sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)
- Dysk twardy Dysk twardy jest trwaĹÄ pamiÄciÄ komputera. Oznacza to, Ĺźe wszystkie dane i programy zostajÄ na nim zachowane rĂłwnieĹź po wyĹÄ czenia komputera.
- Wi-Fi Technologia Wi-Fi moĹźe sĹuĹźyÄ do ĹÄ czenia ze sobÄ dwĂłch lub wiÄcej komputerĂłw w sieÄ typu peer-to-peer, jednak najczÄĹciej tworzony jest punkt dostÄpowy z antenÄ o wiÄkszej mocy.
OSTATNIO DODANE
- Ĺwieczki zapachowe i ozodbne - jaki majÄ na nas wpĹyw i jakie swiece wybieraÄ.
- Lendon: PoĹźyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja
- Wonga: PoĹźyczka za 10 zĹ - opinia i test
- Vivus: darmowa poĹźyczka w promocji (opinie, analizy i testy)
- PoĹźyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia
- PoĹźyczka Extraportfel - nasza opinia
- BGĹťOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczÄdnoĹciowy
- CzarnogĂłra - kurorty w byĹej JugosĹawii
- Kiedy poczuje ciÄ ĹźÄ?
- Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujÄ cy siÄ w produktach Apple
NEWSY
- Bezpieczny przesyĹ danych w Windows Vista Specjalistyczny klient VPN IPSec Client od Funkwerk-EC zapewnia bezpieczny transfer danych w firmowej wirtualnej sieci prywatnej i jest kompatybilny z Windows Vista. Czy oby na pewno bÄdzie moĹźna czuÄ
- Warto urlopowaÄ z polisÄ i kredytem w portfelu JeĹli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpĹatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
- Kobiety po 40-tce pijÄ wiÄcej alkoholu niĹź mĹodsze panie Kobiety po 40-tce czÄĹciej pijÄ wieczorami potencjalnie szkodliwe iloĹci alkoholu niĹź ich mĹodsze koleĹźanki - ustalili naukowcy brytyjscy. Badacze z Cardiff University analizowali nawyki zwiÄ zane
Serwisy warte odwiedzenia
Mapa strony
Biznes i ekonomia :: Hobby :: Internet :: Komputery :: Kultura :: Muzyka :: Motoryzacja :: Nauka i technika :: Rozrywka :: Sport :: Telekomunikacja :: Turystyka :: Zdrowie i uroda :: Inne :: Edukacja :: SpoleczeĹstwo :: AGD RTV :: Radio i telewizja :: NieruchomoĹci ::